A rendőrségnek elvileg megvoltak az eszközei ahhoz, hogy megakadályozzák a Magyar Televízió elfoglalását, felkészültek a váratlan helyzetek kezelésére, azonban a rendőri vezetés szándékosan nem védte meg az épületet, és kiszolgáltatta az azt védő pár tucat egyenruhást a tüntetők haragjának – jelentette ki Ignácz István volt Pest megyei rendőrfőkapitány a 2006-os jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság ülésén. A nyugalmazott rendőr tábornok fenntartja azokat a megállapításokat, amelyeket a nevével fémjelzett bizottság tett a rendőri vezetés szakmai mulasztásairól. Ignácz rámutatott: nem lett volna szabad választási gyűlésnek minősíteni a Kossuth téri tüntetést, a műveleti terv ötletszerű volt és hemzsegett a hibáktól, ráadásul négy különböző rádiórendszert használtak. Kiemelte: voltak parancsnokok, akiket több helyre osztottak be, de akadt olyan vezető, aki ott sem volt, pedig a neve szerepelt a beosztásban. A Szabadság téren sokáig azt sem lehetett tudni, ki a helyszínparancsnok. Aztán az ostromkor kis csoportokban, hiányosan felszerelt rendőröket küldtek a tömegbe, ami „öngyilkos taktikának” bizonyult. Ilyen körülmények között – fogalmazott – halálra volt ítélve a rendőri intézkedés.
Gulyás Gergely (Fidesz), az albizottság elnöke szerint az elmondottak alapján felvetődik: a rendőrség nemcsak nem tudta, de nem is kívánta megvédeni a tévészékházat. Révész Máriusz (Fidesz) szerint úgy tűnik, mintha néhány rendőrt odadobtak volna martalékul a tömegnek, és ez olyan fokú dilettantizmus, ami már-már szándékosságot sejtet. Ignácz ezzel egyetértett, mint ahogy Gaudi-Nagy Tamással (Jobbik) is, aki szerint tárgyalni kellett volna a petíció beolvasását követelő tömeggel. Gaudi-Nagy szerint büntetőjogi felelősség terheli Szabadfi Árpád volt országos főkapitány-helyettest, Gergényi Péter volt budapesti főkapitányt és helyettesét, Lapid Lajost.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként nem akart visszavonulni 2006 őszén, óva intette a rendőrséget a demonstratív biztonsági intézkedésektől, ám jogsértés esetén kellő erőt és határozottságot várt – derült ki egy rendőrségi vezetői értekezletről készült jegyzőkönyvből, amelyet a Köztársasági Őrezred volt parancsnokának szintén tegnapi meghallgatásán ismertettek.
Az ülésre meghívták Szilvásy György volt titokminisztert is, de ő – arra hivatkozva, hogy a testületben nincsenek MSZP-sek – nem ment el. Ezzel Gulyás Gergely szerint nemcsak a parlamentáris demokráciát, de az alkotmányt is megsértette Szilvásy.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk