Magyarországra látogatott tegnap Viktor Zubkov, az Oroszországi Föderáció első miniszterelnök-helyettese, a Magyar–Orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság (KKB) orosz társelnöke az augusztus 27-én Moszkvában megkezdődött KKB társelnöki találkozó folytatásaként. Lapzártánkkor még nem volt ismeretes a találkozó eredménye. A tervek szerint Viktor Zubkov tárgyalásokat folytatott Fellegi Tamással, a KKB magyar társelnökével, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetőjével. Az orosz első miniszterelnök-helyettest fogadta Orbán Viktor kormányfő is.
A várakozások szerint a tárgyaló küldöttségek a Malév, az EMFESZ, a Déli Áramlat, a Szurgutnyeftyegaz Mol-részvényei, illetve a paksi atomerőmű bővítésének kérdéseit tekintették át.
Szeptemberben olyan piaci pletykák láttak napvilágot, amelyek szerint az állam részvényenként 27 ezer forintért venné meg az orosz Szurgutnyeftyegaz tulajdonában lévő, 21,1 százalékos Mol-pakettet. Ezeket a híreket később a magyar kormány cáfolta.
A Malévval kapcsolatban Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter korábban azt nyilatkozta, hogy október elején rendeződhet a Malév sorsa, akkor kerül a magyar–orosz tárgyalások napirendjére a magyar légitársaság ügye. Úgy fogalmazott, hogy a magyar és az orosz kormány delegációjának október elejére tervezett találkozójára véglegesítik a magyar légitársaság rendezési tervét. Fellegi Tamás elmondta, reményei szerint megszülethet a legmagasabb szinten az a politikai döntés, amely a Malév sorsát meghatározhatja. A kormány továbbra is azt szeretné, ha a Malév magyar tulajdonú nemzeti légitársaság lenne, amely Budapest központtal a gazdasági, turisztikai igényeket kiszolgálja. Ugyanakkor a Malév a jelenlegi formájában nem tartható fenn, az orosz partnerekkel azért kell megállapodást kötni, hogy a cég mostani felépítése megváltoztatható legyen – tette hozzá akkor a tárcavezető, de erről részleteket nem közölt.
A nemzeti légitársaság életben tartása jelentős terhet ró a magyar kormányra. A héten 5,3 milliárd forinttal emelték meg a Malév jegyzett tőkéjét a költségvetés általános tartalékából. Korábban a Bajnai-kormány 8,1 milliárd forintos tulajdonosi hitelkeretet biztosított a cégnek, amelyet meg is kapott.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt