Kilencre nőtt a múlt hét hétfői vörösiszap-katasztrófában életüket vesztők száma – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Szerdán elhunyt az a kolontári idős férfi, akit az ajkai kórházban ápoltak az iszapömlés során elszenvedett sérülései miatt.
Tegnap délután feloldották a kitelepítési készenlétet Devecserben. Toldi Tamás, a város polgármestere elmondta, a katonák levonulnak a területről, de a kiürítési terv továbbra is életben marad. A városban az ajkai iszaptározón keletkező újabb repedések miatt rendelték el a kitelepítési készenlétet. A szakértők a helyszíni tapasztalatok alapján ecetes vízzel történő mosást és takarítást javasoltak a lakosságnak. A településeken az iszapréteget – gipsszel történő takarása után – a felületet locsolva sürgősen el kell távolítani. Kolontárra péntekig még biztosan nem költözhetnek vissza a lakosok.
A Károly Róbert Főiskola által végzett légi hőkamerás felvételek tanúsága szerint a tározó falain sehol nem figyelhetők meg a gát szerkezeti átázásai, buzgárai, csurgásai okozta hűtőhatás következményeként megjelenő hideg foltok. A gát lábazatainak környezetében azonban a talaj fokozott nedvességére utaló hideg foltok azonosíthatók, ebből nedvesebb, azaz puhább talajviszonyokra lehet következtetni.
– Erődítményt szükséges építeni a megsérült ajkai zagytározó tízes kazettája mögé, hogy megakadályozzák az újabb iszapömlést – jelentette ki Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár. Vizsgálják a talaj szerkezetét is, hogy megtalálják azokat a lehetőségeket, amelyekkel közömbösíteni lehetne az iszapszennyeződés okozta károkat.
– A Mal Zrt. mindent megtesz azért, hogy a miniszterelnök által megjelölt négy feladatban a kijelölt katasztrófavédelmi kormánybiztossal együttműködjön – jelentette ki Tolnay Lajos, a Mal Zrt. elnöke a Figyelőnek. Ugyanakkor leszögezte: a dolgozók betartották a műszaki előírásokat, a cég nem felelős a vörösiszap-katasztrófáért.
Egy, a Fejér Megyei Hírlapnak nyilatkozó munkás ugyanakkor arról számolt be, hogy 1992 nyarától nyolc hónapon át dolgozott annál a tározónál, ahol a gátszakadás történt. Gerhát Józsefék feladata volt, hogy megszüntessék a tározón keletkezett szivárgást. A feladat során a tározón belül már megszilárdult iszapot egy kotróhajóval hordták a szivárgás helyszínére, a tározón kívül markolók szintén szilárd iszapot húztak a gáthoz. A munka során nagyjából százezer köbméternyi iszapot mozgattak meg. Egy hasonló megerősítéssel Gerhát József szerint elkerülhető lett volna egy ekkora katasztrófa.
A kolontári vörösiszapminták a szennyvíziszapokra megengedett határértékeknél kisebb, esetenként jóval kisebb koncentrációban tartalmaznak kadmiumot, krómot, higanyt, nikkelt, ólmot és cinket – derül ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tájékoztatójából. A különböző helyekről vett minták elemzése alapján a tározóból kifolyt anyag pH-ja (lúgos kémhatása) 11–14 között változik, ennek alapján a vörösiszap a környezetre veszélyes anyagnak tekintendő.
Az MTA Talajtani Kutatóintézetének talajmintái azt mutatják, hogy a vörösiszapban található legveszélyesebb és legkönnyebben elmozduló nehézfémek nem jutottak 10 centiméternél mélyebbre a talajba, és ott sem haladják meg a szennyezettségi határértéket. Leginkább pénzadományokra lenne szüksége a vörösiszapömlés sújtotta térség településeinek. Emellett egyes községek bútorokat, védőfelszerelést, védőeszközöket, valamit tartós élelmiszereket is szívesen fogadnak. Devecser számlaszámot nyitott a károsultak megsegítésére: 11748090-15427085-10070004.
A vörösiszap-katasztrófa ingatlanfedezettel rendelkező károsultjainak hat hónapi fizetési moratóriumot ad az Erste Bank és egyedi konstrukciót dolgoz ki ezeknek az ügyfeleknek – jelentette be Sztanó Imre, az Erste Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.
Adakoznak az iskolák. Gyűjtési akciót szervez az iskolákban az iszapkatasztrófa áldozataivá vált devecseri és kolontári gyerekek megsegítésére az oktatásért felelős államtitkár és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Hoffmann Rózsa sürgős felhívásban fordult a tanulókhoz és a pedagógusokhoz, amelyben azt kéri, hogy minden diák és pedagógus legalább 100 forinttal járuljon hozzá a bajbajutottak megsegítéséhez. Az adományokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat OTP-nél vezetett, 11784009-20200745-00000000 számú bankszámlájára várják. (F. M.)

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen