Csupán az idei ősz diplomáciai mozgásait nézve is egyértelmű, hogy Lengyelország és Oroszország túllépett a két ország kapcsolatainak fagyos korszakán. Szergej Lavrov két ízben is járt Varsóban, utoljára éppen a lengyel nagykövetek szokásos évi értekezletének díszvendégeként, Medvegyev útját pedig talán nem is olyan sokára Vlagyimir Putyin kormányfő vizitje követi. Gyakori vendégek az utóbbi időben a lengyel vezetők Moszkvában is. Így aztán nem meglepő, hogy közben sikerült tető alá hozni a gázszállításokról az újabb hosszú távú szerződést is.
A közeledés felé a történelmi sérelmeket felülíró közös érdekek lökték a feleket. A Polgári Platform és Donald Tusk győzelmével pragmatikusabbá váló lengyel külpolitikai gondolkodás felismerte, hogy Lengyelország Európai Unión belüli ambícióinak kiteljesedését gátolja az elmérgesedett viszony Oroszországgal. Mint a mostani látogatás előtti cikkekben is fel-felmerül, Lengyelországot geopolitikai értelemben felértékeli Oroszország közelsége, ám ezzel a helyzettel nem lehet visszaélni.
Moszkvában is egyértelművé vált, hogy Lengyelországon átnyúlva nem javulhat a kívánt ütemben a viszony az EU-val. E folyamatot csak felgyorsította a globális válság által felerősített világpolitikai átrendeződés, s paradox módon a lengyel elnöki gép szmolenszki katasztrófája.
A kapcsolatok normalizálásának előfeltételeként a történelmi kérdésekben közeledtek egymáshoz az álláspontok. Medvegyev mostani érkezését közvetlenül újabb katyni iratok átadása előzte meg, korábban pedig a duma tett az orosz álláspontban áttörésként értékelhető nyilatkozatot, amelyben elismerte, hogy a gyilkosságokért Sztálin és a szovjet vezetés a felelős. Mint azonban arra sokan figyelmeztetnek, hiba lenne a mostani tárgyalásokat kizárólag a történelmi szembenállás prizmáján át figyelni. Ezek a viták, mint a lengyel rádiónak nyilatkozva Antoni Dudek professzor rámutatott, ugyan nem segítik a kapcsolatok javulását, ám nem döntőek, s ma már inkább csak taktikai okokból tolulnak előtérbe, egyfajta pajzsként használják őket, ha a folyó ügyekben valamelyik fél nem kész a kompromisszumra. Aktuális kérdés ezúttal is akad bőven, az energetikai együttműködéstől a kereskedelmi kapcsolatok egyébként biztató alakulásán át az európai biztonság problematikájáig.
E közeledés sem jelenti azonban, hogy Lengyelország lazítana hagyományosan jó atlanti kapcsolatain. Már csak azért sem, mert a lengyel gondolkodásban csak az amerikai katonai jelenlét erősíti a biztonságérzetet. Ez a megközelítés kiütközött a NATO új stratégiájáról folytatott vitákban, s ezt támasztja alá az a hír is, miszerint Bronislaw Komorowski államfő e heti washingtoni tárgyalásain amerikai katonák lengyelországi állomásoztatásáról írnak majd alá megállapodást. A lengyel közszolgálati rádió értesülése szerint F–16-osokból és Hercules szállítógépekből, valamint az ezeket kiszolgáló személyzetből álló század települ valószínűleg a nyugati országrészbe, ugyanakkor kivonhatják Lengyelországból az ide telepített Patriot rakétákat.
Menczer Tamás: A németeket is megvédték a brüsszeli szabályok, ugye, Peti?