Hétfő délutánig várja a kormány a gyógyszerpiac szereplőinek javaslatait az állami gyógyszerár-támogatás radikális csökkentéséhez. A gyártók, a nagykereskedők, a patikusok, a betegek és az egyéb szakmai szervezetek képviselőivel tegnap egyeztetett először a kabinet azóta, hogy március elején bejelentette: három év alatt a gyógyszerár-támogatásra fordított összeg csaknem egyharmadát, 120 milliárdot kivonnak a rendszerből.
Az egyeztetésről Nagy Anna kormányszóvivő elmondta: a kabinet célja, hogy a betegterhek növelése nélkül csökkentse a gyógyszerár-támogatásra fordított állami kiadást. Ehhez azonban nem nyúlnak a hatósági árcsökkentés eszközéhez. Ennek egyik variációja az lett volna, hogy 20 százalékkal leszállítják a medicinák árát, a betegek térítési díjait változatlanul hagyják, a társadalombiztosító által fizetett hozzájárulás összege viszont jelentősen csökkent volna. Jelezte, egyértelművé tették a konzultáción: ma nincs megfelelő ösztönzés a gyógyszerfelírás hatékonyságának javítására, s a támogatási rendszer nem áll összhangban a népegészségügyi célokkal. Ráadásul a magyarok többsége maga is úgy gondolja, túl sok gyógyszert szed.
Az egyeztetésen több lehetséges intézkedést is a meghívottak elé tártak, ezekről azonban a kormányszóvivő nem akart részleteket elárulni, csupán a generikus (szabadalmi védettséggel nem rendelkező, olcsóbb, de azonos hatóanyagot tartalmazó szerek – a szerk.) program felélesztését és a korrupciót csökkentő elemek bevezetését említette. Arra a kérdésre: elképzelhetőnek tartja-e, hogy a Széll Kálmán-tervben megfogalmazott 120 milliárd forintos megtakarítási összeg csökkenjen, leszögezte: a kormány tartani akarja magát az elképzeléseihez.
A tegnapi egyeztetésen részt vevő gyógyszerpiaci szereplők közül lapunknak – nevük elhallgatását kérve – többen azt mondták: a lehetséges intézkedések – például a generikus gyógyszerek árának csökkentése vagy egyes nagy értékű készítmények finanszírozásának áthelyezése a járóbeteg-ellátásból a fekvőbeteg-ellátásba – nem hoztak nagy újdonságot, nagy részükkel már az előző hetekben találkoztak a sajtóban. Mindannyian rendkívül rövidnek nevezték a javaslataik kidolgozására adott, néhány napos határidőt. Úgy vélték továbbá, hogy bármilyen intézkedések mellett döntsön is a kormány, az zavarokat okozhat a gyógyszerellátásban. Többségük csak kommunikációs fogásnak tartotta azt a kormányzati állítást, miszerint ekkora megtakarítást el lehet érni a betegterhek növekedése nélkül.
Visítva, röhögve vesznek búcsút David Pressman amerikai nagykövet-aktivistától a mémgyártók