A téma szóba került egy tegnapi szakmai konferencián is. Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke azonban nem beszélt a szervezkedésről. Előadásában hangsúlyozta: drasztikusan emelkedhet a közeljövőben a külföldre távozó magyar orvosok száma. Becslések szerint 2013 végéig további 4000 orvos hagyhatja el az országot, ami megbéníthatja a hazai egészségügyi ellátórendszert. Tavaly egyébként 1100-an kérték ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges „jóhírnév-igazolást”. Az idén még van lehetősége a kormánynak a beavatkozásra – hangsúlyozta Papp Magor.
*
Papp Magor szerint soha nem tapasztalt mértékű az elkeseredettség a szakemberek körében, ugyanakkor az elszántság is rendkívüli bennük. Ezért arra kéri az egészségügyben dolgozókat: fogjanak össze, s közösen harcoljanak, hogy ne mehessen így tovább. Sokan nem hiszik el – mondta –, hogy mennyit keres ma Magyarországon egy fiatal orvos. Ezért bemutatott a konferencián egy friss bérpapírt, amely azt bizonyította, hogy egy rezidens nettó fizetése alig haladja meg a 79 ezer forintot. Papp Magor elmondta még, hogy valamennyi szakmai szervezettel egyeztetnek, és felmérik a „kitörési pontokat”. A részletekről nem árult el semmit, csak annyit mondott, hogy markánsabb fellépés várható. Megjegyezte: nemrég Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordultak, s azt kérték tőle, avatkozzon be, és biztosítson többletforrást az ágazatnak.
Lapunk vidéki orvosoktól úgy értesült: sokan arra készülnek, hogy felmondólevelüket ügyvédi letétbe helyezik, s a tömeges felmondás akkor válna valósággá, ha a kormány december 31-ig nem állapodik meg velük a fizetések rendezéséről. A követelés kezdő orvosoknál nettó 200 ezer forint, a szakvizsgával rendelkezőknél pedig 300 ezer forint.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke hangsúlyozta: „mindenkinek csak egy élete van”. Ezzel arra utalt, hogy nem lehet mindig azt mondani az érintetteknek, legyenek még egy kicsit türelemmel, mert nemsokára jobb lesz. – Én 37 éve dolgozom az egészségügyben, de azóta szüntelenül ezt hallom – tette hozzá. Az orvoskamara vezetője szerint a jelenlegi helyzetet nem tudja az egészségügyi államtitkárság önállóan megoldani. Rá kell döbbenteni a kormány más tagjait a helyzet súlyosságára. Emlékeztetett arra, hogy 2008-ban az alapellátásban már megpróbálkoztak egy hasonló, tömeges szerződésbontással járó akcióval, azt azonban akkor nem hozták nyilvánosságra, mert a tervezett 4000-rel szemben 748-an helyezték ügyvédi letétbe a szerződés felbontására vonatkozó dokumentumot.
Egyelőre nem ígért semmi konkrétumot az orvosoknak Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár, de hangsúlyozta, dolgoznak egy életpályamodell megalkotásán. Az elhangzottakra úgy reagált: „a magukét megpróbálják hozzárakni, de nem kizárólag rajtuk és a kormányon áll, hogy mit tudnak kihozni a dologból”. A polgármestereken is múlik, hogy adnak-e szolgálati lakást a fiatal orvosoknak, valamint a professzorokon is, hogy odaengedik-e őket a műtőasztalokhoz. Szócska egyébként azt mondta a konferencián, hogy július végére várható a döntés az új kórházi ellátórendszer szerkezetéről, s januárra állhat fel az új struktúra.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése