Sok mindent láttam már, de ilyen tömegű pénzlenyúlást álmomban sem gondoltam volna – jelentette ki Hende Csaba a Hír TV-nek adott interjújában. A tárcavezető így jellemezte azt az időszakot, amikor megismerte a HM egyik legkisebb háttérintézménye, a HM Zrínyi Kommunikációs Nonprofit Kft. átvilágítási anyagát. Mint mondta, több mint húsz bűncselekményt sikerült beazonosítani kizárólag a rendelkezésre álló iratok alapján.
Az egyik ilyen – a szaktárca által gyanúsnak ítélt – szerződést a Capital és Cash Gazdasági Tanácsadó Kft.-vel 2005. szeptember 15-én kötötték meg, gazdálkodási tevékenységhez kapcsolódó szaktanácsadásra. Havonta 600 000 forintot számlázhatott a cég. Tizenhat hónap alatt így közel tízmilliót fizettek ki a cégnek, miközben teljesítési igazolás és elszámolás sincs a Zrínyi Kft. birtokában.
A HM átvilágítóinak gyanúja szerint az MSZP közeli üzletember, Suha György és cége sem teljesített. Suhát mint igazságügyi szakértőt 2005. december 19-én bízták meg a Zrínyi 2005-ös kommunikációs tevékenységének igazságügyi felülvizsgálatával, szakértői tanulmány készítésével és annak szóbeli prezentációjával. Ezért az ELTE utolsó KISZ-titkára nyolcmillió forintot számlázhatott. A teljesítés a szerződés aláírását követő kilenc napon belül volt esedékes. A szakértői jelentés azonban szintén nem található a Zrínyi Kft.-nél. A hírcsatorna közlése szerint Suha cégével, a Multi Marketing Grouppal is szerződést kötött a szaktárca médiacége az előző ciklusban 2006-os PR-tevékenység elemzésére, és a PR-tevékenység megvalósítási tervének elkészítésére hatmillió forintért. A tanulmánynak viszont nyoma sincs a társaságnál. Három nappal később újabb szerződést kötöttek a Multi Marketinggel; 2005. december 23-án a Magyar Honvédség 2006-os kommunikációs tevékenységének megtervezésére. A tanulmányt hat napon belül kellett leadnia Suhának. Ezért 8,4 millió forintot fizettek ki a vállalkozónak. Ezenkívül 2005-ben öt vállalkozási szerződést kötött könyvnyomtatásra a Zrínyi Kft. a Pharma Press Kft.-vel is. A könyvekért közel húszmillió forintot fizettek ki a cégnek.
Egy 2009-es szerződés miatt kerülhet a hatóság látókörébe az Ipress Kft. is. Ezzel a társasággal a Dream Team-logóval ellátott reklámtárgyak gyártására kötöttek szerződést több mint nyolcmillió forint értékben. Összesen 4000 pólót, sapkát és egyéb ajándéktárgyat gyártottak le, de ezekből 3649 darab ma is a honvédség raktárában áll. Mint arról lapunk is beszámolt, a Palik László sportkommentátor által edzett Honvéd Dream Team terepralicsapatot 2009-ben összesen hetvenmillió forinttal támogatta a HM.
Hende tájékoztatása szerint súlyos tízmilliókba került a vezetők kommunikációs képességeinek fejlesztése is. 2009-ben például a Demler Walter és Tóth Tamás tulajdonában álló cégekkel állapodtak meg főként tanácsadásra, kommunikációs tréningre. Huszonkét napon keresztül edzették a HM-es felső vezetőket naponta 550 ezer forintért. Ugyanazon a napon a cégcsoport egy másik tagjával angol nyelvű kommunikációs tanácsadásra szerződtek ugyanennyiért. Ezenkívül Demlerék egy 14 napos kommunikációs tréningre is megbízást kaptak, amelyért összesen 40 milliót kaszáltak a HM-től.
Nagy üzlet volt a rendezvényszervezés is. A 2008. május 16-i gálaest, amelyet a Magyar Honvédség 160. évfordulójára rendeztek, közel százmillióba került, amelyből a Photel Zrt. 34 milliót kapott, miközben a cég tulajdonosa egy luxembourgi vállalat, ügyvezetője külföldi – ismertette a Célpont.
Annak ellenére, hogy a HM-nek külön sajtóosztálya van, a sajtóval kapcsolatos tevékenységet is kiszervezték, ezt a Press Inform végezte 11 millió forintért. Az Invisible Island Kft. szintén 11 milliót kapott a mozgóképanyagok és filmek elkészítéséért.
Hende Csaba a Hír TV-nek bejelentette: az elkészült anyagokat átadják az ügyészségnek, a honvédségnek okozott anyagi kár érvényesítésére pedig polgári jogi igényt fognak benyújtani.
Újabb HM-es korrupciós ügyekről
hétfői számunkban olvashatnak
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk