Gyorsan felkapta a sajtó azt a jelentést, amely megállapította a műholdas felvételek alapján, hogy a tavalyi hasonló időszakhoz képest idén hatszor annyi erdőt irtottak ki engedély nélkül: 2010 januárja és márciusa között 593, az idei hasonló időszakban 103 négyzetkilométert. Az illegális „fűrészbrigádok” az 1990-es években évente 90 ezer hektárnyi amazóniai erdőt taroltak le. A jelentés nyilvánosságra hozása után azonnal mozgósították a brazil hadsereget. Ezt követően végeztek előbb a házaspárral – José Claudio Ribeiro da Silvával és María do Espírito Santo da Silvával – Pará államban, majd pedig Adelino Ramost, a földnélküliek mozgalmának vezetőjét érték halálos lövések. Közben a brazil parlament alsóháza megszavazta az 1934-ben elfogadott, majd 1965-ben egyszer már átfogalmazott erdőgazdálkodási törvény újabb módosítását, és nem az őserdők védelméről szóló változatot. Az új törvény szövegének ellenzői szerint azért kell még várni a végső szavazással, mert jelenlegi formájában tulajdonképpen büntetlenül megússzák az erdők korábbi irtását azok, akiknek érdeke ezt kívánja. (Az új törvény értelmében a kormány nem kapná meg a 2008-ig ezért megbüntetett cégek befizetéseit sem.) Az eredeti szöveg előírta a földeket megművelőknek, hogy meg kell hagyni az erdők 80 százalékát, az érdekcsoportok – elsősorban a szójatermesztő cégek – akarják csökkenteni ezt a mennyiséget 20 százalékra, mert az ország más területein is ennyit engedélyez a törvény.
Az alsóházban annak ellenére ment át az új törvény, hogy az elnök, Dilma Rousseff pártjának szövetségeseivel együtt kényelmes többsége van. Rousseff máris utasította a szenátus vezetőjét – José Sarney volt elnököt –, hogy egyáltalán ne siessen a vitával és a szavazással. A húszszázalékos arányt védelmező lobbicsoport mögött érdekes módon a brazil kommunista párt is áll, amely a dél-amerikai ország agráripari fejlődésének lehetőségét látja a mezőgazdaság ilyetén módon való fellendítésében. Izabella Teixeira, a Rousseff-kormány mezőgazdasági minisztere is ellenzi az új szöveget, és válságstábot alakított a helyzet rendezésére, sajtótájékoztatóján pedig közölte, hogy júliusra jelentős mértékben csökkenteni fogják az erdőirtást.
A jelentés nemcsak a kormányt sarkallta tettekre, hanem a világháló brazil használóit is, és immár országos ügy a Föld tüdejének és a világ vízkészletének 24 százalékával rendelkező terület megvédése. Mato Grosso államban a szójatermesztők akarják érvényesíteni érdekeiket, de Parában az acéltermeléshez szükséges vasérc kinyeréséhez használják az itt kitermelt erdőségek fáit. A múlt héten megölt három emberen kívül még két híres halottja van ennek a küzdelemnek. Francisco „Chico” Mendes – őt az állattenyésztők ölték meg 1988-ban – és Dorothy Stang, a 2005-ben lelőtt amerikai apáca, mert a miszsziós nővér is tiltakozott az erdőirtás ellen.
Menczer Tamás: Ez még soha nem jutott eszembe! Avagy Magyar Péter ámokfutásának két hete, 1. rész.