Belgiumot, a több mint négyszáz napja ügyvezetők által irányított országot most valódi rémület szállta meg, miután a tavalyi választásokon legsikeresebb párt, a „nacionalista” flamand N-VA elnöke, Bart De Wever közölte, nem fogadja el a vallon erős ember, a szocialisták vezetője, Elio Di Rupo ajánlatát (a közvetítéssel megbízott Di Rupo tegnap fel is ajánlotta lemondását a királynak). Minden lap címoldalán a 41 éves De Wever arcképével jelent meg, de még a francia nyelvű lapok címoldalán is óriási betűvel, hollandul volt olvasható egyetlen szó: Nem!
Ez a „nem” szinte egyet jelent az előre hozott választásokkal, másrészt az ország felbomlásával, ha a választásokon Flandriában a szakadáspártiak, azaz az N-VA és a nála is radikálisabb Flamand Érdek növeli súlyát. A riadalom átterjedt az Európai Unióra is: az Európai Bizottság egyik szóvivője tegnap elmondta a sajtónak, bizottsága „a lehető leggyorsabban” látni szeretné egy új belga kormány létrejöttét. Ami nem lesz könnyű. De Wever – aki szerint a flamandoknak elegük van a vallonok „kistafírozásából” – nem tudta elfogadni a vallon szocialisták ajánlatát, amely költségvetési szigort, valamint a belga régiók autonómiájának megerősítését célzó intézményi reformokat ígért.
A vallon sajtóorgánumok tegnapi vezércikkeiben már-már olyan gyakorisággal jelenik meg a hazai balliberálisok kedvelt „gyűlölet” szava – a flamand nacionalista szakadárokra vonatkoztatva –, ahogyan a szemünk előtt válik „nácivá” a történész hivatású, briliánsan kommunikáló De Wever. Hogy ezek után mi lesz a belgákkal, a válasz egyszerű: De Wever elutasítása nyomán az ENSZ felkészülhet két új tagállam befogadására.
Mutatjuk a leglátványosabb képeket, amelyeket az Origo olvasói készítettek a havas Magyarországról