A napokban alkotmánybíróvá megválasztott Balsai István jelentése áprilisban készült el és került Orbán Viktor miniszterelnök asztalára, de egyelőre nem tudni, mi lesz a sorsa. Úgy tudjuk, a dokumentumban szó szerint az áll: „Mindez nem egyedi és egyéni túlkapás, hanem több órán át tartó, folyamatosan alkalmazott eljárás volt a végrehajtó állomány részéről, ami parancsnokaik erre irányuló szándékát, beleegyezését valószínűsíti. Vizsgálódásom során az események és tények láncolatából adódóan vizsgálandónak tartom a terrocselekmény elkövetésének lehetőségét is.”
A Balsai-jelentés a terrorcselekménnyel együtt összesen tizenöt olyan bűntettet sorol fel, amelyet a rendőrség és más állami szervek követhettek el 2006 őszén.
Eközben Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője levélben fordult a kormányfőhöz, kérve, hogy hozzák nyilvánosságra a jelentést, és tegyék meg az abban fölvetett bűncselekmények gyanújával a feljelentéseket, ugyanis azok ősszel elévülnek. A jobbikos országgyűlési képviselő azt kérte Orbán Viktortól, hogy a semmisségi törvény helyett támogassa a közkegyelmi törvényjavaslatot, amelynek nem csupán a 2006. őszi, hanem a 2002 és 2010 közötti időszak valamennyi, politikai okból eljárás alá vont vagy elítélt áldozatát érintenie kellene.
*
Gaudi-Nagy Tamás – Schiffer Andráshoz, az LMP frakcióvezetőjéhez hasonlóan – hangsúlyozta: tévedés, hogy a közkegyelem mentesítené a hatalmi erőszak elkövetőit is, ugyanis az Országgyűlés joga meghatározni, pontosan kikre vonatkozzon a jogszabály. – A 2006-os ügyeken igazságtételt kívánók „legvadabb álmában” sem vetődött fel, hogy a véres eseményekért felelős rendőri és politikai vezetők megússzák a felelősségre vonást – írta Gaudi.
A levél felidézte Orbán Viktor tavaly májusi „ígéretes szavait”, aki 2006 őszével kapcsolatban azt nyilatkozta: „Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak. Nem fogjuk szó nélkül hagyni, ami 2006. október 23-án történt. Ezért felelni kell – a törvényes keretek között – mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel.”
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője lapunknak elmondta: a Balsai-jelentés kapcsán egyelőre nem tud új fejleményről beszámolni. Ismeretes, áprilisban, miután lapunk megírta, hogy a jelentés elkészült, Szijjártó Péter úgy nyilatkozott: Orbán Viktor várhatóan az alkotmányozási folyamat lezárulta után tekinti át a dokumentumot.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése