A Tiszabő életét megbénító csalássorozat visszaélései a 2005 és 2009 közötti időszakra nyúlnak vissza. Az ügynek most 271 gyanúsítottja van, a nyomozók kétszáz bűnesetet derítettek fel, közben több mint száz embertől kaptak értékelhető vallomást. A visszaélések lényege: a gyanúsítottak fiktív ingatlan-adásvételi szerződéseket kötöttek, amelyek után különböző összegű szociálpolitikai támogatásokat igényeltek. A meglehetősen szegény faluban 15-20 millió forintos adásvételi szerződésre is volt példa, ám a jellemző összeg három-négy millió forint volt, miközben az ingatlanok a szerződésben megjelölt összegnek mindössze a töredékét érték, a vevőként feltüntetett személyek pedig nem rendelkeztek a szocpoltámogatás feltételéül szabott 30 százalékos önerővel. Az ingatlanok „vásárlói” az esetek nagy részében nem akartak a házakba beköltözni.
*
Sokszor nem is tudtak volna, ugyanis a „szerkezetész” házakat a banki folyósítás engedélyezése után elbontották az ügyletet a háttérből finanszírozó „vállalkozók”. A csőbe húzott többgyermekes családok így végül fedél nélkül maradtak, közreműködésükért minimális összegeket kaptak a támogatást zsebre tévő szervezőktől.
A polgármester – akit többrendbeli csalással, közokirat-hamisítással és hivatali visszaéléssel gyanúsítanak – és a jegyző szerepe a gyanú szerint az volt az ügyben, hogy igazolták, a településen a házak szokásos forgalmi értéke anynyi, amennyit a szerződések tartalmaztak – tájékoztatott Szabó Zita, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
A szocpolcsalás miatti nyomozás tavaly indult, az egyik alpolgármestert, Mága Gyulát, valamint Mága Zsolt, Bíró Zoltán képviselőket, illetve rajtuk kívül még hat embert már februárban őrizetbe vett a rendőrség.
A csalásban részt vevő újabb két személy után a jegyzőt július elején, a polgármestert pedig szerdán fogták el. Most tehát összesen 13-an vannak előzetes letartóztatásban.
A büntetőeljárás miatt akadályoztatott képviselők száma a polgármester letartóztatásával négyre nőtt, így a falu héttagú képviselő-testülete határozatképtelen lett. A helyzetet bonyolítja, hogy a település már februárban csődbe ment, adósságrendezés alatt áll, ám most nincs, aki intézkedjen a kifizetésekről, így a segélyek utalásáról sem, hiszen az adósságkezelő bizottság is határozatképtelenné vált.
Lengyel Györgyi, a megye kormánymegbízottja közölte: hasonló esetre nem volt még példa az országban. Mivel Tiszabő csődeljárás alatt is áll, az a rend, hogy minden döntést az adósságrendező bizottságnak kell meghoznia, kivéve a képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozó ügyeket. Ilyen például az adósságrendezési bizottság tagjainak megválasztása. Vagyis ha rövid időn belül nem lesz határozatképes a képviselő-testület, és nem tud új tagokat küldeni a bizottságba, a kifizetések leállnak.
A kormánymegbízott elmondta: ha egy képviselő lemond, helyére a választáson legtöbb szavazatot kapott jelölt kerül. Az akadályoztatott polgármestert az alpolgármester helyettesítheti, aki ez esetben Túró Csaba, a falu másik, le nem tartóztatott alpolgármestere lehet. Amennyiben a polgármester lemond, új választást kell kiírni, ami több hónapos eljárást von maga után. A törvényes működést még ennél is hosszabb procedúrával lehet helyreállítani, ha egyik közszereplő sem mond le posztjáról. Ez esetben a működésképtelenség kialakulásától számított harminc nap után a kormánymegbízott jelzésére az Országgyűlés, kikérve az Alkotmánybíróság véleményét, feloszlatja a testületet, és kiírják az új választást. Addig pedig köztársasági biztos garantálja az önkormányzati, továbbá az államigazgatási feladatok ellátását – tájékoztatott a kormánymegbízott.
Erőszakkal kényszerített prostitúcióra nőket három testvér