Eddig 368 ezren küldték vissza a nemzeti konzultációs ívet a kiküldött 8,2 millió példányból, ami közel 5 százalékos aránynak felel meg. A mostani konzultációt még május 25-én az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Orbán Viktor miniszterelnök hirdette meg, a kérdőíveket június elején kezdték kipostázni. A kérdések közül a kormányfő példaként említette a méltányos tehermegosztás ügyét, amellyel kapcsolatban felidézte a 2010-ben kivetett bank- és válságadót.
A kérdőíveket augusztus 20-ig küldhetik vissza a tizenhat, elsősorban munkahelyteremtéssel kapcsolatos kérdést tartalmazó új nemzeti konzultáció kérdőíveit az állampolgárok. A konzultációra csaknem egymilliárd forintot csoportosított át a kabinet, a fel nem használt pénzt vissza kell majd fizetni, a költségvetési forrás jogszerű felhasználását pedig a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal fogja ellenőrizni.
1,6 millió vélemény
Az első nemzeti konzultációra 2005-ben került sor, amelyen 1,6 millió ember véleményét hallgatták meg személyesen, telefonon vagy levelek útján. A nemzeti konzultáció újraindítását 2010. április 27-én az országgyűlési választásokon aratott győzelem után jelentette be Orbán, a kezdeményezés deklarált célja ezúttal is az ország vezetői és a választópolgárok közötti kapcsolat közvetlenebbé, szorosabbá tétele volt. A konzultáció során nem került sor kérdőívek kiküldésére.
Fontos megemlíteni, hogy Szijjártó Péter 2010 szeptember elején jelentette be, hogy a miniszterelnök a nemzeti konzultáció keretében levelet küld minden nyugdíjasnak. Közölte, hogy a kérdőíves levelet 1,7 millió nyugdíjas háztartásba juttatták el. A levelekre október 1-jéig több mint 200 ezren válaszoltak.
Több mint egymillióan válaszoltak
A következő nemzeti konzultáció 2011. február 13-án indult, amikor Szájer József és Szili Katalin bejelentette, hogy tizenkét kérdésből álló kérdőívet küld a választókorú állampolgároknak a nemzeti konzultációs testület. A kérdőíven arról kérdezték az emberek véleményét: az új alkotmány csak az állampolgári jogokat vagy a kötelezettségeket is deklarálja-e; korlátozza-e az állam eladósodását; vegyen-e védelem alá olyan közös értékeket, mint a család, a munka, az otthon, a rend és az egészség. A kérdőívet mintegy 920 ezren küldték el a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának.
Orbán 2011. május 1-jén jelentette be, hogy az alkotmányozási után szociális konzultációt indít. A kérdések között szerepelt, hogy bevezessék-e a védett kor intézményét, amely az 55 éven felülieket védené. Kikérték az emberek véleményét arról is, hogy átszervezzék-e az oktatást a gazdaság igényeihez igazítva, illetve segély helyett inkább munkalehetőséget adjanak-e az állástalanoknak, vagy pedig maradjon a mostani segélyezési rendszer. Június 15-ig tartott a konzultáció, amelyre több mint egymillió kérdőív érkezett vissza.
Jól látszik, hogy a mostani konzultáció eddig visszaérkezett válaszainak a száma egyáltalán nem marad el a korábbiakétól, ráadásul két hónap még hátravan a befejezésig. Ha a nyugdíjas-konzultáció eredményeit nézzük, akkor már most sikeresebbnek tekinthető az akció. Eddig mindegyik konzultáció során a teljes népesség 10 százaléka nyilvánított véleményt, amely arány vélhetően most is meglesz majd.
Havazás jön, mutatjuk, hol!