Parancsnoki híd – Audi Q7 50 TDI quattro teszt

A Q7-esben minden megvan, amiért az óriási szabadidő-autókat szeretni és elutasítani is lehet.

null

Rohamléptekben frissül az Audi palettája, és bizony nemcsak a vadonatúj modellekre helyezik a hangsúlyt, hanem a félidős ráncfelvarrások is olyan alaposak és mélyrehatók, mintha generációváltások lennének, legalábbis műszaki értelemben biztosan, a mostani Q7 esetében is. 2020-ban pedig mi másról szólhatna egy nagyméretű, a közmegítélés szerint pazarló luxus SUV faceliftje, mint a villamosításról!

Merthogy bármennyire is látványos az új arc és a krómcsíkkal megspékelt far, a lényeg mégiscsak az, hogy immáron az összes dízel Q7-es lágyhibrid hajtást kap, vagyis a 3,0 literes, V6-os turbódízel munkáját a váltóba épített villanymotor segíti. Ahogy a legtöbb 48 voltos rendszert használó lágyhibridnél, itt is az tűnik fel elsőként, hogy a motorleállító már korán, egészen pontosan 22 km/órás tempónál lelövi a hajtást, és hogy az újraindítások mennyire finomak. A hosszmotoros felépítés ellenére semmit sem lehet érezni a dízel beindításából! A Q7-es tudománya nem áll meg ennyiben, ugyanis a 48 voltos rendszer akkumulátora képes annyi energiát elraktározni, hogy 40 másodpercen keresztül menet közben is álljon a dízelmotor, feltéve, ha 55 és 160 km/órás sebesség között haladunk. Ez akkor lehetséges, ha az autó a saját lendületét kihasználva gurul. Érdekes, hogy például amikor egy lámpához hangtalanul csorogva rálépünk a fékre, a dízel röviden újra beindul, hogy aztán a vezérlés 22 km/óránál újra leállítsa.

Csodákat nem kell várni a rendszertől, de a 8,8 literes tesztátlag és a közel 1000 kilométeres hatótávolság bizonyítja, hogy a dízeleket övező lincshangulat ellenére még mindig ez az ideális választás egy ekkora autóba. Főleg, hogy a 286 lóerős 50 TDI erőtartaléka bőséges: mindegy, hogy egy vagy hét személy utazik a fedélzeten, nincs olyan forgalmi szituáció ahol ne lenne elegendő tartalékunk. Persze folyamatosan nevel minket a takarékos vezetési stílusra, és kanyarok előtt már jó előre figyelmeztet, hogy le kellene lépni a gázról, azért ez a motor maximálisan támogatja a dinamikus haladást. Nagyobb gázadásra ugyan kicsit többet hallat a hangjából, mint a BMW és a Mercedes új, sorhatos gázolajosai, de azért az nem semmi, ahogy 1000-es fordulaton is képes mindenféle rezgés nélkül elvinni az üresen 2,2 tonnás testet. Mégis az az érzésem, hogy az általunk is mindig dicsért, nyolcgangos ZF-váltó és a motor házasítása nem sikerült tökéletesre. Finoman kapcsol, de gyorsításnál sokszor nem vált vissza időben, majd hirtelen túl alacsony fokozatot választ és sebzett vadként indul meg az autó.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Spanyol viasz? – SEAT Leon kombi 1.5 TSI teszt

Az új Leonnal visszatért a latinosabb stílushoz a SEAT, és végre markánsan különbözik azonos platformra épülő társaitól – írja az automotor.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.