A játékadókból pótolná a Fidesz a vizitdíjat és a tandíjat

A pénznyerő automaták adóiból 40 milliárdot, az idei költségvetésből további 15,8 milliárd forintot csoportosítana át a Fidesz a vasárnapi ügydöntő népszavazással megszűnő kórházi napidíj, vizitdíj és tandíj pótlására – ezt tartalmazza a párt által a parlament elé terjesztett törvényjavaslat.

MNO
2008. 03. 10. 15:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz javaslata – hasonlóan a kormány tervezetéhez – kiveszi a jogrendszerből a vasárnapi népszavazás eredményeképpen elutasított három intézményt: a kórházi napidíjat, a vizitdíjat, valamint a tandíjat. A Fidesz javaslata a kieső bevételek helyébe a pénznyerő automaták adóiból befolyó összeget helyezi, illetve a költségvetési törvényből csoportosít át összegeket e célra. Azt indítványozzák, hogy 2009. január 1-jétől a Szerencsejáték Zrt. által játékadó címén a költségvetésbe befizetett 41 milliárdos összegből 30 milliárd forintot az egészségügyre, 11 milliárdot pedig a felsőoktatási fejlesztésekre fordítsanak.

A kötelező egészségbiztosításról szóló törvény hatályos szövege kimondja, hogy a vizitdíjból és a kórházi napidíjból beszedett összeg az Egészségbiztosítási Alapból történő támogatásnak minősül. Az egészségügyi szolgáltató a befolyt pénz legalább 30 százalékát köteles munkabérre és annak közterheire fordítani. E szabály helyére azt javasolja a Fidesz, hogy jövő év első napjától a pénznyerő automaták üzemeltetése után befolyó adó 28 százalékát a kórházak gép- és műszerbeszerzésének támogatására, további 12 százalékot pedig bérekre és azok közterheire kelljen fordítani. Ezt a támogatást a mindenkori – nevétől független – egészségügyi minisztériumi fejezetben tartalmazza az állami költségvetés. Az adóbevétel kórházak közti megosztását az egészségügyi miniszter rendeletben szabályozza majd.

A játékadó 33 százaléka a háziorvosoké lenne

A kórházi napidíj analógiájára – az önálló orvosi tevékenységről szóló törvény módosításával – a pénznyerő automaták játékadójának 33 százalékát utalja a javaslat a háziorvosokhoz. Ebből a pénzből nemcsak gépeket, műszereket szerezhetnek be, hanem a rendelőt is felújíthatják. Ez a javaslatrész is a jövő év első napján lépne hatályba, akár az egyetemek, főiskolák részére a játékadóból leosztott 27 százalékos részesedés szabálya. A felsőoktatási intézményeknek juttatott összeg saját bevételnek minősül, és felét a kiemelkedő teljesítményű hallgatók támogatására kell fordítani. A másik fele az intézmények fejlesztését szolgálja.

A költségvetési törvény szerint a szerencsejáték koncessziós díj 2008-ban 1,746 milliárd, a játékadó-bevétel pedig 73,5 milliárd forint. Ez utóbbit nem osztja tovább a törvény szerencsejáték-típusok szerint. A Fidesz javaslatának indoklása 40 milliárdra teszi a pénznyerő automaták adóját, ezt kell az említett százalékok szerint elosztani. A szerencsejáték-törvény előírása szerint gépenként és havonta 100 ezer forint az adó, kivéve, ha a játékgép kaszinóban üzemel, mert akkor havi 120 ezer forint az adója. A szerencsejáték adója ez idő szerint ugyanúgy a költségvetési bevételek része, mint az áfa vagy a személyi jövedelemadó. A „nagy kalapba” befolyó pénzt osztja a költségvetés tovább kiadásokra, de hogy melyik kiadást melyik adónem fedezi, arra nincs szabály.

Az állami büdzsé viseli az államilag támogatott képzések költségeit

A felsőoktatási törvény jelenlegi szövege úgy szól, hogy a felsőoktatási képzés lehet államilag támogatott és költségtérítéses. Az előbbi esetben a költségek többségét az állam, míg a második esetben a képzés teljes költségét a hallgató viseli. A módosítás úgy szól, hogy az államilag támogatott képzés költségeit az állami költségvetés viseli, ha csak a felsőoktatási törvény másként nem rendelkezik. Tehát a Fidesz javaslata is tartalmaz egy kiskaput. A javaslat több mint három oldalon át sorolja fel az idei költségvetés módosítására tett javaslatokat, amelyek végső összege 15,8 milliárd forint. A több minisztériumtól elvont kisebb-nagyobb összegek az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz, valamint az Egészségbiztosítási Alapba érkeznének.

Néhány tétel a javasoltak közül: a Miniszterelnöki Hivatal igazgatási költsége 6,976 milliárd forint a költségvetésben, ezt csökkentené a Fidesz javaslata 6,751 milliárdra, vagyis 225 milliót spórolna itt. Ugyanennél a hivatalnál a személyi juttatásokat 160 millióval kurtítaná. A kormány lakossági tájékoztatásra szánt 1,026 milliárdjából pedig 256 milliót hagyna a Fidesz, az átcsoportosítható megtakarítás 770 millió. A Külügyminisztérium állami protokollkiadásai közül a kormányfői protokollra előirányzott 180 millió forintból 91,6 milliót hagyna a javaslat. Az átcsoportosítás után az Egészségbiztosítási Alap támogatása 307 milliárdról 320,5 milliárd forintra növekedne.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.