A szerzők megállapítják, mivel Magyarország és a nyugati világ energiaellátásának jelentős részét a világ kevéssé stabil térségeiből biztosítja, érdekünk és kötelességünk együttműködni szövetségeseinkkel és azokkal a helyi erőkkel, amelyek a világgazdaság stabilitásának megőrzésében, az energiaárak „féken tartásában” érdekeltek. Érdekünk az összeurópai energiabiztonság megvalósítása a források és az útvonalak diverzifikálásával, az energiahatékonyság növelésével. A transzatlanti együttműködés ezen cél elérésének egyik lényeges feltétele. A regionális politika a dokumentum szerint a magyar külpolitika egyik legfontosabb pillére, célként pedig a közép- és kelet-európai térség stabilitásának megőrzését s megteremtését jelöli meg.
– Hozzá kell járulnunk ahhoz, hogy a Nyugat-Balkán országaiban megszűnjenek a belső, elsősorban az etnikai feszültségek. Járható út e téren a Nyugat-Európában sikeresen alkalmazott nemzeti közösségi autonómiák rendszere – áll a még a héten szakértői vitára bocsátandó dokumentumban. A nemzeti összetartozás politikájának középpontjába a tervezet az európai elvekkel és gyakorlattal összhangban a határon túli magyar közösségek autonómiáját helyezi. – Elengedhetetlen – állapítja meg a dokumentum –, hogy az autonómia kérdése körül mind a célt, mind az eszközöket tekintve konszenzus jöjjön létre a magyarországi politikai erők és a határon túli magyar szervezetek között.
Európa egységesülése, illetve a világ globalizálódása azt eredményezi, hogy a magyar kormányzati tevékenység jelentős része mára már a külkapcsolatok területén zajlik. Szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy megteremthessük az összhangot a belpolitikai és külpolitikai tevékenység között – fogalmazódik meg a Fidesz új külpolitikai stratégiájának tervezetében. Alapvető célkitűzésként határozza meg a dokumentum a gazdasági felzárkózást, mondván, Magyarország az elmúlt öt évben az EU egyik gazdaságilag legrosszabban teljesítő államává vált. A tervezetben külön hangsúlyt kap, hogy a pártpolitikai és a gazdasági csoportérdekeknek nincs helyük a külpolitikában, így az apparátus tevékenységének középpontjában nem a kormánypropaganda, vagy egy csoport gazdasági érdekeinek érvényesítése, hanem a nemzeti érdekek szolgálata áll.
A hatékony külső érdekérvényesítés eszköze az integrált külkapcsolati rendszer. A nemzetpolitika, a külgazdaság és a kulturális diplomácia nem választható szét a külpolitikától, ezért a szerzők kiemelik, hogy összehangolásuk egységes külpolitikai irányítást kíván, amelynek szempontját szervezeti szinten is érvényesíteni kell.
Munkatársunktól

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.