A szabad demokraták elnöke szerint a Fidesz kezdeményezte vasárnapi népszavazás eredménye miatt jelentősen csökkent az orvosok és a tanárok pénze, elvesztek az ösztöndíjemelés és a kórházi ellátás javításának legfontosabb forrásai. Kóka János megjegyezte: az Alkotmánybíróság referendumot engedélyező döntése lejáratta a népszavazás intézményét. Hozzátette, hogy a költségvetést érintő kérdésekről van szó, de miután az Alkotmánybíróság megengedte a referendum kiírását, a kieső bevételek nem pótolhatók költségvetési forrásokból.
A választók döntéséről úgy nyilatkozott, hogy annak súlyos következményei vannak, mert tízmilliárdokat vett ki az orvosok, a rendelők, a kórházak, az egyetemek és a főiskolák zsebéből. Hozzátette: a „kárenyhítésre” mozgásteret azok az összegek jelenthetnek, amelyeket a költségvetés ma is tartalmaz. Példaként említette a gyermekorvosok, a nyugdíjasok és a munkanélküliek már meglévő vizitdíj-kompenzációját. Mint mondta, ha nem kell vizitdíjat fizetni, akkor felmerül a kérdés: ezeket az összességében ötmilliárd forintot kitevő forrásokat hogyan lehet átcsoportosítani a körzeti orvosok és a kórházak működőképességének biztosítására.
A liberális pártelnök kiemelte: a kormánynak biztosítani kell az oktatás és az egészségügy működését, de ha mindent kompenzálnának, akkor azt a polgárok pénzéből adnák, sokkal rosszabb hatékonysággal, központi újraelosztás során. Kóka János megismételte korábbi kijelentését, hogy a népszavazás eredményétől függetlenül nem állhatnak le a reformok. Kitért arra: bíznak benne, hogy Magyarországon nem indul be egy politikai célú „népszavazás-cunami”. Megjegyezte: az Országos Választási Bizottság már átengedett olyan kérdést, amely kiszorítaná a magántőkét az egészségügyből.
Mint elhangzott, a vizitdíj és a kórházi napidíj minél hamarabbi eltörlését célzó szocialista törvénymódosító javaslathoz a liberálisok is szeretnének módosításokat benyújtani. A szabad demokraták azt akarják elérni, hogy azokat a betegirányítási eszközöket, amelyeket a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése előtt az egészségügyi törvény előírt, ne szüntessék meg. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a népszavazás végeredményétől függetlenül az SZDSZ teljes vezetése kiáll Horváth Ágnes mellett.
A sajtótájékoztatón részt vevő egészségügyi miniszter szerint a népszavazás végeredménye a háziorvosoknak átlagosan havi 160-170 ezer forintos, míg a kórházaknak, szakrendelőknek néhány millió vagy néhány tíz millió forintos nagyságrendű kárt okoz. Horváth Ágnes hozzátette: az egészségügy egészét évente 22 milliárd forinttal károsítja meg a népszavazás eredménye, miközben elvész a megtakarításokból származó negyvenmilliárd forint is. A miniszter fontosnak nevezte, hogy „a Fidesz kezdeményezése ellenére” megmaradjon a kórházi étkeztetés javításáról szóló program. Ő is elmondta, hogy kompenzációra nincs lehetőség, de enyhíteni akarják az egészségügy kárait. Horváth Ágnes közölte: konzultációt kezdeményez az egészségügy szereplőivel, és felkérte a minisztérium szakértőit, hogy a társadalombiztosítás keretein belül találják meg a kárenyhítési módokat.
Már nem ügy Horn kijelentése
Újságírói kérdésre Kóka János reagált Horn Gábornak, a liberálisok kampányvezetőjének az MSZP-t és Gyurcsány Ferencet sértő vasárnapi mondatára, amelyet a Hír TV kamerája rögzített. „Nem azt mondták, Feri. Azt mondták, hogy menj a p…ába. Valljuk be!” – fogalmazott Horn Gábor vasárnap este az SZDSZ kampánysátrában. A liberális ügyvivő Gyurcsány Ferencet, illetve a mögötte álló MSZP-s politikusokat kritizálta, miközben a liberális népszavazási központban kivetítőn nézte a miniszterelnök sajtótájékoztatóját. A Hír TV felvételen jól látszik, hogy Kóka János észrevette a kamerát, amit a pártelnök egyébként a sajtótájékoztatón el is ismert. Kóka János közölte: az államtitkár megkövette azokat, akiket megsértett, ezzel véleményük szerint az SZDSZ részéről az ügy lezártnak tekinthető. Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnök is lezártnak tekinti-e az ügyet, a liberális pártelnök azt mondta, erről a kormányfőt kell megkérdezni. Horn Gábor telefonon felhívta Gyurcsány Ferencet, és szóban is elnézést kért – mondta arra a sajtóinformációra reagálva, amely szerint egyes szocialista politikusok a koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár lemondását kérik. Kóka János hozzátette: a kampányfőnök nem tudott róla, hogy kamera rögzíti szavait.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.