Magántőke-mentesek lesznek az új egészségpénztárak?

A kormánypártok nem várnák meg az ősszel esedékes népszavazást az egészségbiztosításról. Úgy módosítanák a jogszabályt, hogy a 2009-től létrejövő pénztárak 100 százalékos állami tulajdonban maradnának, vagyis a kisebbségi tulajdonrészre nem pályázhatnának a magánbefektetők.

MNO
2008. 03. 17. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Rádió által megkérdezett szocialista politikusok csak szóbeszédként emlegették az állítólagos törvénymódosítást. Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő azonban elismerte, konkrét egyeztetés volt a koalíciós pártok között múlt pénteken a pénztár átszabásáról, ahol minden lehetséges alternatíva asztalon volt.

A szocialisták javaslatáról Horn Gábor egyelőre nem akart véleményt mondani, de utalt rá, hogy az SZDSZ nem menne bele egy ilyen, a reform lényegét lenullázó módosításba.

A területi alapon szerveződő, de állami tulajdonú pénztárak létrehozása már a tavalyi koalíciós egyeztetéseken is felvetődött az MSZP javaslataként. Kompromisszum híján akkor ezt elvetették, de Rékasi Balázs egészségügyi közgazdász szerint a mostani helyzetben logikus lépés, pontosabban visszalépés lehet. Sőt, ahogy fogalmazott, egy ideje már benne lógott a levegőben: „Nem lepődtem meg, hiszen ez a 49:51 százalékos magánbefektetői, illetve állami tulajdonban lévő egészségbiztosítási modell nehezen működtethető, és nehezen megvalósítható. A magánbefektetők részéről sem volt vonzó az, hogy majd az energiájuk nagy részét állami partnerrel való alkudozásra és a homlokegyenest más érdekviszonyokra fogják fordítani”. Rékasi Balázs szerint így pluszforráshoz az esetleges megtakarításokból, gazdaságosabb, racionálisabb működtetésből lehet hozzájutni. Egy ilyen átalakításra a közgazdász szerint elsősorban a betegek veszíthetnének, a befektetők megjelenése ugyanis nemcsak tőkét, de anyagi érdekeltségük miatt szemléletváltást, betegközpontúbb hozzáállást is hozott volna az egészségügybe.

Az MSZP javaslata hosszú távon egyébként egy, a Fidesszel kötendő kompromisszum alapja is lehet, az ellenzéki párt ugyanis már több alkalommal hangoztatta, hogy egy területi alapon szerveződő, de állami tulajdonú pénztárrendszer nem lenne ellenére. Mikola István, a párt egészségpolitikusa ezt megerősítette, ám azt semmiképp sem a már elfogadott törvény módosításával, hanem egy teljesen új jogszabály megalkotásával tartaná elképzelhetőnek. A törvény visszavonása egyelőre, úgy tudjuk, nem fordult meg komolyan a szocialisták fejében, a közeledés szándéka azonban egyértelmű, és ahogy név nélkül nyilatkozó MSZP-s források utaltak rá, fontos is, hogy elkerüljék a több-biztosítós rendszer elvetéséért, vagyis a jogszabály megsemmisítéséért kezdeményezett népszavazást.

(MR)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.