A Magyar Rádió által megkérdezett szocialista politikusok csak szóbeszédként emlegették az állítólagos törvénymódosítást. Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő azonban elismerte, konkrét egyeztetés volt a koalíciós pártok között múlt pénteken a pénztár átszabásáról, ahol minden lehetséges alternatíva asztalon volt.
A szocialisták javaslatáról Horn Gábor egyelőre nem akart véleményt mondani, de utalt rá, hogy az SZDSZ nem menne bele egy ilyen, a reform lényegét lenullázó módosításba.
A területi alapon szerveződő, de állami tulajdonú pénztárak létrehozása már a tavalyi koalíciós egyeztetéseken is felvetődött az MSZP javaslataként. Kompromisszum híján akkor ezt elvetették, de Rékasi Balázs egészségügyi közgazdász szerint a mostani helyzetben logikus lépés, pontosabban visszalépés lehet. Sőt, ahogy fogalmazott, egy ideje már benne lógott a levegőben: „Nem lepődtem meg, hiszen ez a 49:51 százalékos magánbefektetői, illetve állami tulajdonban lévő egészségbiztosítási modell nehezen működtethető, és nehezen megvalósítható. A magánbefektetők részéről sem volt vonzó az, hogy majd az energiájuk nagy részét állami partnerrel való alkudozásra és a homlokegyenest más érdekviszonyokra fogják fordítani”. Rékasi Balázs szerint így pluszforráshoz az esetleges megtakarításokból, gazdaságosabb, racionálisabb működtetésből lehet hozzájutni. Egy ilyen átalakításra a közgazdász szerint elsősorban a betegek veszíthetnének, a befektetők megjelenése ugyanis nemcsak tőkét, de anyagi érdekeltségük miatt szemléletváltást, betegközpontúbb hozzáállást is hozott volna az egészségügybe.
Az MSZP javaslata hosszú távon egyébként egy, a Fidesszel kötendő kompromisszum alapja is lehet, az ellenzéki párt ugyanis már több alkalommal hangoztatta, hogy egy területi alapon szerveződő, de állami tulajdonú pénztárrendszer nem lenne ellenére. Mikola István, a párt egészségpolitikusa ezt megerősítette, ám azt semmiképp sem a már elfogadott törvény módosításával, hanem egy teljesen új jogszabály megalkotásával tartaná elképzelhetőnek. A törvény visszavonása egyelőre, úgy tudjuk, nem fordult meg komolyan a szocialisták fejében, a közeledés szándéka azonban egyértelmű, és ahogy név nélkül nyilatkozó MSZP-s források utaltak rá, fontos is, hogy elkerüljék a több-biztosítós rendszer elvetéséért, vagyis a jogszabály megsemmisítéséért kezdeményezett népszavazást.
(MR)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.