Tiszatenyő és Jászszentandrás önkormányzata úgy határozott, hogy már áprilisig se kérjenek vizitdíjat a háziorvosok. A polgármesterek mindkét településen megállapodást kötöttek az orvosokkal, hogy kieső bevételeiket a helyi önkormányzat pótolja. Egy másik Jász-Nagykun-Szolnok megyei kistelepülésen, Jászladányon Dankó István polgármester azonnali hatállyal szüntette meg a vizitdíjszedés kötelezettségét a két helyi, közalkalmazotti rendszerben működő háziorvosi körzetben.
Dankó elmondta: utasítása nem jelent érzékelhető változást, hiszen a körzetek fenntartása eddig is az önkormányzat felelőssége volt. Meglátása szerint nem etikus olyan díj beszedése, amelyet a népszavazáson – Jászladányban is – elsöprő többséggel utasítottak el az emberek, és várhatóan áprilistól meg is szűnik.
Nincs már 300 forintos „részhozzájárulás” Hódmezővásárhelyen sem. A vasárnapi ügydöntő népszavazás eredményére tekintettel a városi Erzsébet kórház és rendelőintézetben Dr. Kallai Árpád főigazgató elmondta, a díjszedés azonnali megszüntetéséről a Hódmezővásárhelyen élő polgárok szavazatainak számára és arányára tekintettel határozott. A megyei jogú városban csaknem 60 százalékos részvétel mellett a szavazók 88,3, illetve 86,8 százaléka támogatta a kórházi napidíj és a vizitdíj megszüntetését, vagyis a szavazásra jogosultak több mint fele igennel voksolt – tette hozzá a főigazgató. Kallai közölte, döntését a kórház fenntartójával, a hódmezővásárhelyi önkormányzattal egyeztetve, annak egyetértésével hozta meg.
Meggyes Tamás, Esztergom polgármestere még a referendum előtt jelentette be, hogy amennyiben a népszavazáson az igenek lesznek többségben és eltörlik a vizitdíjat, Esztergom önkormányzata kifizeti a kieső összeget a háziorvosoknak. „Azt látjuk, hogy a háziorvosok tényleg komoly gondokkal küzdenek. Ha még a vizitdíj is kiesik, akkor elsősorban az állami finanszírozás hibájából, a kormány hibájából lehetetlen helyzet közelébe sodródnak a háziorvosok. Természetesen van politikai üzenete is a dolognak, és ezt nem is tagadjuk. Itt az állam felelősségvállalásáról van szó. Nem lehet kivonulni az egészségügyből oly mértékben, ahogy azt a kormány megtette. Nem lehet ennyi pénzt kivonni sem a kórházi ellátásból, sem a háziorvosi ellátásból” – mondta a Magyar Rádiónak adott interjújában Meggyes még a háromigenes voksolás előtt. A fideszes városvezető úgy vélekedik: „Megvannak az állami források arra, hogy az egészségügyet megfelelően finanszírozzuk, lásd az OEP kasszának nyeresége volt a túlzott elvonás miatt, lásd széf-program, ahol hihetetlen pénzeket pazaroltak volna el egy olyan ágazatban, ahol már gyakran az emberek élete is veszélyben van az átszervezések miatt.”
A igenek feleslegesekké tették a vizitdíj-automatákat is, amelyekről Ódor Ferenc, a Borsod Megyei Közgyűlés fideszes elnöke úgy vélekedik: „Ezek egy olyan mementók, amiket időnként lehet, hogy majd odateszünk valami olyan sarokba, hogy megnézzük, emlékezzünk, hogy az emberi butaság mi mindenre késztette a kórházakat, milyen beruházásokra.”
(MR, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.