Visszaélésekre csábít? Elavultak az önkormányzatok

Az önkormányzatok szerkezete és működése mára elavult, s az 1990-ben elfogadott önkormányzati törvény is megérett arra, hogy új lépjen a helyébe - állapította meg egy három évig tartó, a ROP 3.1.1. Központi Program keretében megvalósult felmérés.

MNO
2008. 03. 13. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth M. Tamás, a projekt egyik témavezetője, a kutatási eredmények csütörtöki bemutatása előtt Szegeden a távirati irodának elmondta: négyszáz önkormányzatra kiterjedő empirikus vizsgálatot végeztek, melynek célja annak megállapítása volt, hogy miben változtak az önkormányzatok funkciói a rendszerváltás óta. A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanára kifejtette: az elmúlt tizenkilenc évben az önkormányzatok különböző szerepekbe tanultak bele: például vagyongazdálkodás és szolgáltatásszervezés. Ezzel megnövekedett a magánszféra szerepe és az ahhoz fűződő viszony is erősödött.

Az új funkciók a szakember szerint bizonyos értelemben pozitívumként is értékelhetők, de ezzel együtt rengeteg feszültség és ellentmondás is került a rendszerbe. Ilyen például, hogy egyszerre van rendelkezési joga és vagyongazdálkodási lehetősége az önkormányzatoknak, ami azt jelenti, hogy a település érdekei helyett sok esetben magánzsebeket szolgál egy-egy döntés. A probléma, hogy nincsenek meg azok a garanciák és intézmények, melyek a megváltozott szerepkörhöz szükségesek lennének. Emellett nagyon sok olyan szabályozás van, amely valósággal csábít a visszaélésekre, a korrupcióra, arra, hogy ne közösségi, hanem részérdekeket érvényesítsenek.

A kutató szerint közben látni kell azt is, hogy ez a helyzet nem csak az önkormányzati rendszerre, de a kormányzati rendszerre is jellemző az utóbbi egy évtizedben. A felmérés során vizsgálták a települések helyi gazdaságfejlesztését, azaz, hogy mit tesznek az önkormányzatok a helyi bevételek növelése érdekében. Emellett fontos kérdés volt, hogy a közszolgáltatások ellátásához mekkora mértékben veszik igénybe a magánszférát és ennek milyen a hatékonysága. A harmadik nagy körben azt nézték, hogy a közhasznú és a nonprofit szervezetektől milyen források érkeznek például az egészségügyhöz, vagy a kulturális és oktatási feladatok ellátásához. Illetve esetleg milyen források áramlanak ki. A kutatás végére elkészült egy kötet, amely tartalmazza az összefoglaló tanulmányokat. A tervek szerint olyan szabályozási javaslatot tesznek majd le a kormány elé, amely elindítaná a kor követelményeinek megfelelő, új önkormányzati törvény előkészítő folyamatát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.