Fidesz: Hol a szociális biztonság, miniszterelnök úr?

A pécsi Európa kulturális fővárosa (EKF) projektről, az internet világnapjáról, az MVM szétválasztásáról, a nyugdíjasok helyzetéről, valamint a pilisszentkereszti Szlovák Ház ügyéről beszéltek a képviselők szerdán napirend előtt a parlamentben.

MNO
2008. 05. 14. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bókay Endre (MSZP) a pécsi Európa kulturális fővárosa (EKF) projektről beszélt, amelynek kapcsán kiemelte: a programnak négy nagyobb projektje van, a konferencia- és koncertterem mellett Zsolnay kulturális negyedet, könyvtárat és információs központot, valamint nagyszabású parkosítást terveznek a Dunántúl legnagyobb városában. Mint elmondta, a pécsi EKF-program költségvetése 45 milliárd forint. Pécs determinált a sikerre – jelentette ki a politikus.

Arató Gergely oktatási államtitkár azt válaszolta: a projekt újfajta lehetőséget jelent az ország számára. Hozzátette: fontos, hogy az egész ország ügye legyen a kulturális főváros projekt.

Magyarországon a társadalom többsége nem rendelkezik interneteléréssel

Pettkó András (MDF) arra hívta fel a figyelmet, hogy május 17-én van a távközlés és az információs társadalom világnapja, május 18-án pedig az internet világnapja. Kiemelte, hogy Magyarországon a társadalom többsége nem rendelkezik interneteléréssel. Az internethasználók köre még nem éri el Magyarországon a teljes népesség negyven százalékát – tette hozzá. Az MDF szerint három év alatt elérhető lenne az információs társadalom három alappillérének megszilárdítása: a megfelelő infrastruktúra kiépítése az internethasználathoz, az internetes ismeretek átadása az emberek számára, valamint az igény felkeltése az elektronikus lehetőségek használatára – jegyezte meg.

Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára azt válaszolta: a kormány május 10-én, a magyar műszaki értelmiség napján ünnepelte az információs társadalom napját. Elmondta, hogy a kormány jó kezdeményezésnek találta az MDF-es képviselő azon javaslatát, hogy bizonyos APEH-kirendeltségeken kártyával is lehessen fizetni. Közölte azt is: az elektronikus fizetés megvalósítására vonatkozó EU-s projektet Magyarország is aláírja.

KDNP: a szakma szerint sem jó az MVM szétválasztása

Molnár Béla (KDNP) arról beszélt, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) szétválasztása a szakma véleménye szerint sem jó. Mint kiemelte, az SZDSZ kivételével a társaság egyben tartása mellett lépett fel az összes parlamenti párt. Rámutatott arra, hogy az MVM a lakosság és az intézmények számára is segített alacsonyan tartani az áram árát.

Keller László pénzügyi államtitkár úgy válaszolt: az MVM szerkezeti átalakításával kapcsolatos vizsgálatok még folyamatban vannak. Elmondta, hogy a Mavir MVM-ről történő leválasztásának módját még vizsgálja a kormány.

„Hol a szociális biztonság, miniszterelnök úr?”

Aszódi Pál (Fidesz) a miniszterelnök május elsejei beszédéről beszélt. Meg kellett volna magyaráznia a kormányfőnek a majálison, hogy az „átkosban végzett” négy évtizedes kemény munka után miért aprópénz csörög 1,6 millió nyugdíjasnak a zsebében – jelentette ki. Kiemelte azt is, hogy a nyugdíjak emelésének mértékét az infláció szintje 2006 óta mindig jelentősen túllépi. Hol a szociális biztonság, miniszterelnök úr? – tette fel a kérdést az ellenzéki politikus. „Távozzon, legyen béke ebben az országban, és hátha lesz még előrehaladás is” – intézte szavait a miniszterelnökhöz, aki azonban nem volt jelen az ülésen.

Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára közölte: a Gyurcsány-kormány intézkedéseinek köszönhetően több mint negyven százalékkal nőtt a nyugdíjak reálértéke.

Pilisszentkereszt: alkotmányos alapelv a kisebbségek védelme

Gulyás József (SZDSZ) arról beszélt, hogy a Pest megyei Pilisszentkereszten a települési önkormányzat úgy rendelkezett, hogy a helyi szlovák szervezeteknek ki kell költözniük a Szlovák Házként ismert épületből. „Éppen az különböztet meg minket a Ján Slota-féle politikusoktól, hogy nem teszünk különbséget a Magyar Köztársaság állampolgárai között nemzetiségi hovatartozás szerint” – jelentette ki.

Kolber István, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára úgy válaszolt: Magyarországon alkotmányos alapelv a kisebbségek védelme. A kisebbségi önkormányzatok is alkotmányos védelemben részesülnek – tette hozzá. Megjegyezte azt is, hogy a 17 ezer fős magyarországi szlovák kisebbséget a kormány 2007-ben összesen 480 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesítette. A kormány nem engedte, hogy a pilisszentkereszti ügy kapcsán csorbuljanak a kisebbségi jogok – közölte.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.