Olvasztóba került Medgyessy „harangvirága” + Képek

Egy vidéki öntödében vár sorsára uniós csatlakozásunk egyik mementója, a Várban felállított „harangvirág”. A Medgyessy Péter és Demszky Gábor által a belépés előestéjén átadott emlékművet fél éve le- és szétszerelték, a harangok visszakerültek a Nemzeti Múzeumhoz, a krómacél vázat pedig Monorra szállították. • Hová tűntek a Várból Medgyessy Péter harangjai? • Szétszedték és elszállították Medgyessy „harangvirágját”

Pálffy Lajos
2008. 09. 23. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

 

Szerencsétlen véget értek az uniós csatlakozásunknak emléket állítani hivatott köztéri alkotások. Az úgynevezett Időkerék kálváriája gyakorlatilag létrehozásától fogva tart. A Városliget szélén álló rozsdásodó fémkorong sosem működött a terveknek megfelelően, és most már nem is kell senkinek. Legutóbb a gazda, a Miniszterelnöki Hivatal működtetésére, őrzésére keresett vállalkozókat, de nem járt sikerrel.

Hasonló „sikertörténet” a második számú emlékmű, a Várban, a Sándor-palota elé felállított „harangvirág” is, melyet akkoriban az összefogás és a béke jelképének szántak a megrendelők. A krómacélból készült, harangvirág szárát és levelét mintázó vázra két középkori harangot akasztottak, amiket elektronikus berendezés hozott volna működésbe meghatározott időközönként.

 

 

Az alkotás – mint azt már megírtuk – már az avatón sem működött rendesen, de nem is a tervezett helyen és formában valósult meg. Tervezője, Varga Imre szobrász egy a felállítottnál 50 százalékkal nagyobb, hét újonnan öntött harangot tartó emlékművet álmodott meg, amit a Sikló tetejénél állítottak volna fel, hogy a Parlamentből is jól látható legyen. A megbízatás hátteréről Varga csak annyit árult el az MNO-nak, hogy „több évtizedes ismeretség után jóban volt” Medgyessy Péterrel és környezetével.

Hová is lett a „harangvirág”?

Talán ezért sem lepődött meg Varga azon, hogy Medgyessy bukása után az új vezetés már nem fordított kellő figyelmet és pénzt az eredeti tervek megvalósítására. Sőt a sorsára hagyott „ünnepi dekorációt” fél éve le- és szétszerelték, és darabjait elszállították. Zsigmond Attila, a fővárosi köztéri alkotásokat is gondozó Budapest Galéria igazgatója az MNO-nak elmondta, hogy azért kellett a „leemelésről” dönteni, mert jelzés érkezett a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól, miszerint feltárás lesz azon a helyen, ahova a „harangvirágot” felállították.

 

 

Ugyan a feltárási munkálatok azóta sem kezdődtek meg, de ezzel a döntéssel – úgy tűnik – a csatlakozási emlék sorsa megpecsételődött. A harangok ugyanis visszakerültek a Nemzeti Múzeumhoz, az amúgy a tervező által is csekély értékűnek tartott krómacélból készült „virágszárat” pedig egy, a Budapest Galériának is dolgozó monori öntödébe fuvarozták, ahol azóta is sorsára vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.