Navracsics: Először a miniszterelnököt kell lecserélni + Videó

A Fidesz biztató kezdetnek tartja a szerdai ötpárti egyeztetést, amely azonban szerintük nem hozhatott igazi áttörést, mert minden hatékony és hiteles kormányzati lépés alapvető pontja a miniszterelnök-csere – erről Navracsics Tibor frakcióvezető és Tállai András szakpolitikus beszélt a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón. • Ötpárti a költségvetési plafonról és az adótörvényekről

MNO
2008. 10. 22. 9:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

"A válságból kitörés origója, minden hatékony és hiteles kormányzati lépés alapvető pontja a miniszterelnök-csere" – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője. Navracsics Tibor azt mondta, az ötpárti egyeztetés sok szempontból csak biztató kezdet, igazán áttörést nem hozhatott, mert a pénzügyi válság mögött évek óta jelen van egy hitelességi válság és egy vezetési válság a miniszterelnök hiteltelensége miatt.

Az ötpárti egyeztetésről szólva Tállai András kiemelte: a kormány nélkül zajló találkozón az MSZP miatt nem lehetett megegyezni, mert a szocialisták több kérdésben jelezték, hogy korlátozott mandátummal érkeztek. Mint kiderült, a Fidesz költségvetési tanácsról szóló javaslatát a KDNP és az SZDSZ elfogadta az egyeztetésen, Tállai András ugyanakkor az MSZP-t tartja az elfogadás gátjának, mert elmondása szerint a szocialisták csak akkor támogatnák a tanácsot, ha mellé költségvetési hivatalt is felállítanának. A hivatalt az MDF is támogatja, azonban a többi ellenzéki párt nem – tette hozzá a képviselő, aki szerint az MSZP újabb időt kért szakmai tárgyalásokra, amit hétfő reggel talán folytatnak.

Navracsics Tibor úgy vélte, ha az MSZP és az MDF ragaszkodik a hivatalhoz, akkor az ötpártin kialakult állásponttól fog eltérni. Mint elhangzott, a költségvetési tanács ügyében egy tisztázatlan kérdés maradt, hogy a Magyar Nemzeti Bank és az Állami Számvevőszék elnöke legyen tag, vagy ők is delegáljanak valakit a köztársasági elnökhöz hasonlóan. Erről a Fidesz kész tárgyalni.

A Fidesz szerdán azt javasolta, hogy fogadják el azt az elvet, amely szerint az infláció nagysága és a gazdasági növekedés mértékének 50 százaléka legyen a kiadási plafon. Ez a párt számításai szerint valamivel kisebb összeget eredményezne, mint ami a jelenlegi költségvetési törvényben szerepel. Tállai András azt mondta, az elvnek megfelelően 2009-re meg kell próbálni összegszerűen meghatározni ezt az összeget. A szakpolitikus kitért arra, hogy a tárgyaláson a Fidesz és a KDNP egyedül képviselte az adócsökkentés ügyét, ugyanakkor az adótörvények egyszerűsítését, és a gazdaság kifehérítését mind az öt párt támogatta. Ebben a kérdésben szerdán újabb szakmai egyeztetést tartanak.

A Fidesz az egyeztetésen felvettette korábbi javaslatát a kormánytagok személyes felelősségéről, amely azt jelentené, hogy ha a kormány eltér a költségvetés végrehajtástól, akkor a miniszterek és államtitkárok havi illetményükkel felelnek. Ebben az ügyben a legnagyobb ellenzéki párt kapcsolódó módosító indítványt nyújt be.

Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy a Fidesz szerint a válság megoldása három alapvető pilléren nyugszik: a pénzügyi egyensúlyon, a szociális biztonságon és a gazdasági növekedésen. Hangsúlyozta: a pénzügyi egyensúly felelős költségvetési politikát követel meg, amelynek intézményi alapja a költségvetési tanács.

A Fidesz szerint a gazdasági növekedés és a pénzügyi egyensúly nem mehet a szociális biztonság kárára, ezért az ellenzéki párt 10 milliárd eurós növekedési programot javasol. Az egyik ötmilliárd az adócsökkentés fedezetéül szolgálna, a Fidesz szerint ugyanis a korrupció és a bürokratikus eljárások miatt 200-200 milliárd forintot lehetne megspórolni, a hiteles kormányzással pedig a kamatterhek is csökkenthetők lennének. A másik ötmilliárd euróval a kis- és középvállalkozásokat juttatná pénzhez a Fidesz, mégpedig az Új Magyarország Fejlesztési Terv átprogramozásával, hogy a jelenlegi 3 százalék helyett az uniós források 25-30 százaléka jusson el hozzájuk. Navracsics Tibor üdvözölte, hogy a hírek szerint ezt a miniszterelnök is támogatná.

Rétvári Bence, a KDNP országgyűlési képviselője az ötpárti egyeztetés után újságíróknak azt mondta, egyetértettek Kóka János nyitógondolatával, hogy Magyarországot azért sújtja jobban a válság a régió országaihoz képest, mert itt a legnagyobb a politikai kockázat. A KDNP szerint a családok megélhetése kerülhet veszélybe a következő hónapokban, években, egyrészt a bérbefagyasztással, másrészt azzal, hogy a magánszférában 200 ezer ember, a közszférában pedig 100 ezren veszítheti el állását.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.