A „három csapásnál” is szigorúbb lenne Draskovics + Képek

Sokkal többet és mást akar tenni a kormányzat az erőszakos cselekmények visszaszorítása érdekében, mint a Fidesz „három csapás” néven ismertté vált javaslata – erről újságíróknak beszélt Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter kedden, miután Bencze József országos rendőr-főkapitánnyal együtt hivatalában fogadta őt Sólyom László köztársasági elnök. • Lázár: A „három csapás törvénnyel” elkerülhettük volna a tragédiákat

MNO
2009. 02. 24. 14:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Büntetőjogi lépések mellett a rendőrség erejének megerősítését is tervezi a kormány, amely a közeli napokban tárgyalja a részletes javaslatokat – közölte. „Nagyon kemény szankciókat szeretnék kezdeményezni a fegyverrel elkövetett cselekmények esetében”, ahogy „határozottan meg kell szigorítani a többször egymás után erőszakos cselekményeket elkövetők büntetőjogi fenyegetettségét is” – mondta Draskovics.

Meg kívánják erősíteni a gyengék, a védekezésre képtelenek büntetőjogi védelmét, hogy „világosan üzenjünk azoknak, akik annyira nem bátrak, hogy az erősekkel vegyék fel a harcot, ahhoz elég sunyik, hogy idős emberekre, betegekre támadjanak" – mondta, és hozzátette, határozottabbá kívánják tenni a rendőrök büntetőjogi védelmét, akárcsak az intézkedéseikkel szembehelyezkedők fenyegetettségét.

Fotók: Magyar Nemzet/Hegedűs Márta


Lépni kívánnak azért, hogy a rendőrség éjjel-nappal „elérhető-látható legyen”

A húszezer forint alatti értékre elkövetett – ma még szabálysértésnek számító – cselekmények elszaporodása miatt utasította a rendőrséget, hogy minden ilyen bejelentést fel kell venni, emellett olyan jogszabály-módosítást készítenek elő, amely „a rendőrségnek feladatot és egyben lehetőséget ad arra, hogy utánamenjen azoknak a szabálysértési cselekményeknek is, amelyek egyébként nem bűncselekmények, és ennyiben nem a rendőrség hatáskörébe tartoznak”. Emellett olyan jogszabály-módosítást tervez, amely súlyosabban büntetné azon, vagyon elleni bűncselekményt elkövetőket, akik korábban ilyen szabálysértést követtek el. Hozzátette: egyben lépni kívánnak annak érdekében, hogy akár éjjel-nappal „elérhető, látható legyen” a rendőrség mindazokon a településeken, ahol ezt a közbiztonság helyzete indokolja.

Kérdésre válaszolva Draskovics Tibor azt közölte, hasonlóan az országok többségéhez, nem tervezik a büntethetőség korhatárának csökkentését; „nem hiszem, hogy 12 éves gyermekeket börtönnel kellene Magyarországon fenyegetni” – jegyezte meg. „Az látszik, hogy a szélsőséges beszéd, a gyűlölködő, másokat kirekesztő megszólalás, az ezt alátámasztó utcai magatartás, és az adott esetben valószínűleg rasszista motívumokat is tartalmazó bűncselekmények között, ha nem is egyenes az összefüggés, de van egy ív” – fogalmazott a miniszter, megjegyezve, külön felhívta az államfő figyelmét a politikán felül álló közjogi méltóságok felelősségére.

Nincs kézzelfogható bizonyíték arra, hogy a roma családok elleni támadások mögött rasszista motívumok állnak

A hétfői tatárszentgyörgyi kettős gyilkossággal kapcsolatos kérdésre úgy nyilatkozott: az egyik tanulság, hogy előbb tanulmányozni kell a helyszínt és a nyomokat, utána kell nyilatkozni, „és akkor nincsenek félreérthető nyilatkozatok”. „Ahogy egyébként ez a nyilvánosság előtt megjelent, az meg szerencsétlen volt” – tette hozzá a miniszter, aki egy kérdésre azt közölte: nincs kézzelfogható bizonyíték arra, hogy a roma családok ellen elkövetett támadások mögött rasszista motívumok állnak, „más motívum azonban, ami összefogná ezeket az ügyeket, egyelőre nem látszik”.

A hétfő hajnali gyilkosság kapcsán Bencze József országos rendőrfőkapitány úgy nyilatkozott, az ilyen típusú ügyek vizsgálata során „bizonyos kriminalisztikai összefüggéseket” lát a nyomozócsoport, ám ezek mértékéről nem kíván nyilatkozni, így „nem véletlenül” a Nemzeti Nyomozó Iroda jár el ebben az esetben is.

Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke hétfő este közölte az MTI-vel, hogy Sólyom László köztársasági elnök tájékoztatást kért az igazságügyi és rendészeti minisztertől, az országos rendőrfőkapitánytól és a Legfőbb Ügyészségtől az elmúlt időszakban történt, a közvéleményt megrázó bűncselekményekkel kapcsolatban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.