A nevelőtestületek feje felett nyúl át az egységes tanterv?

Azonnali egyeztetést kért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Hiller István oktatási minisztertől hétfőn az állami iskolák létrehozásának tervéről – közölte Kerpen Gábor elnök hétfőn. Az oktatási tárca vezetője 48 órán belül tesz javaslatot az egyeztetés időpontjára az oktatási érdekképviseleteknek.

MNO
2009. 02. 23. 12:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási tárca vezetője egy hétfői lapinterjúban azt mondta, hogy egységes tantervvel dolgozó állami iskolákat szervezne 2010-től az oktatási kormányzat; az állami iskolák egységes tanterv alapján tanítanának, azonos oktatási minőséget garantálnának, amit az alapnormatíván fölül „kiegészítő normatíva” segítségével biztosítana az állam. A miniszter szerint Magyarországon azért van szükség állami fenntartású iskolákra, hogy a közoktatásban csökkenjenek az esélykülönbségek. Az állami iskolák nem rendeletileg, hanem tárgyalások útján, fenntartócsere révén jönnének létre. Az állami iskolák létrejötte semmilyen módon nem befolyásolja a jelenlegi iskolafenntartók belső működését – tette hozzá a miniszter. Kerpen Gábor az oktatási miniszterhez intézett levelében nehezményezte, hogy ilyen méretű változtatásról a sajtóból értesülnek a pedagógusok, szülők, iskolák és önkormányzatok, s arról előzetesen semmiféle egyeztetés nem történt.

A PDSZ ezért a miniszternek írt levélben kéri két héten belül a Közoktatás-politikai Tanács és a Közoktatási Érdekegyeztető Tanács összehívását is. Arról, hogy a kormány az önkormányzatokkal egyeztetve valósítaná meg az állami iskolák megszervezését, azt mondta, az elmúlt években több 10 milliárd forint kivonásával épp a kabinet hozta nehéz helyzetbe az önkormányzatokat.

A központosítás recesszió idején általában forráskivonást jelent – jegyezte meg a szakszervezeti vezető, hozzátéve: erre utalnak a miniszter azon szavai is, hogy az állami iskolák megszervezése két évig jelent többletköltséget, utána nem. Nagy kérdés az is, hogy a közvetlen fenntartású intézményeknek juttatandó pluszforrást milyen alapból és milyen elosztási metódus szerint utalnák. Nem a többi intézmény rovására történne mindez? – tette fel a kérdést az érdekvédő. Kerpen Gábor kitért arra is, hogy az egységes tanterv és tananyag sérti a nevelőtestületek jogait, „átnyúl a fejük felett”. Ma ugyanis a nevelőtestületek döntenek arról, hogy milyen pedagógiai program mentén tanítanak.

Az oktatási tárca sajtóirodája hétfőn az MTI-vel azt közölte: az oktatási és kulturális miniszter 48 órán belül tesz időpont-javaslatot az oktatási érdekképviseleteknek, hogy az iskolafenntartó állammal kapcsolatos elképzeléseit körvonalazza és meghallgassa a szakszervezetek előzetes véleményét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.