Szlovákia jogállam, a parlament hozott egy törvényt, és ezt mindenkinek, még a miniszternek is be kell tartania – hangsúlyozta Miroslav Lajcák a magyar külügyminiszterrel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón. A szlovák külügyminiszter kijelentésével Göncz Kinga teljes mértékben egyetértett.
Ján Mikolaj oktatásügyi miniszter és pártja, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) múlt héten bejelentette: alkotmánybíróságon támadja meg a magyar földrajzi nevek használatáról szóló törvényt. Göncz Kinga a keddi megbeszélések után hangsúlyozta: tárgyalásaikon beszéltek azokról a kérdésekről, amelyekben Magyarországnak és Szlovákiának együtt kell lépnie az uniós színtéren. Ezek közé tartozik az energiahálózatok összekötése, amelyre az európai gazdaságélénkítési tervből kaphat támogatást a két ország. Közösek a két ország érdekei a Nyugat-Balkán integrációjában és a keleti szomszédságpolitikában is – fűzte hozzá. Egyetértettek abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok kereteit a magyar-szlovák alapszerződés jelenti, amely kimondja egyebek mellett azt is, hogy a kisebbségek kérdése nem kizárólag belpolitikai kérdés – mondta Göncz Kinga. A tárcavezető arról is beszélt, hogy a szlovák-magyar külügyminiszteri díjat március 24-én adják át Pozsonyban azoknak, akik a legtöbbet tették a két ország közötti kapcsolatokért.
A dunaszerdahelyi esettel kapcsolatban a külügyminiszter kiemelte: Magyarország többször és nyomatékosan kérte a vizsgálati anyagokat, miután ez nem történt meg, az Európa Tanácshoz fordult az ország. Ennél többet a jelenlegi helyzetben nem tud tenni Magyarország. Miroslav Lajcák szerint a dunaszerdahelyi esettel kapcsolatban nemcsak a következményeket, hanem az okokat is meg kell vizsgálni. Ha valaki szurkolóként meglátogat egy focimeccset, akkor nem kellene olyan jelképeket magával hoznia, amelyek sértik a másik állam polgárainak érzéseit.
A miniszter úgy vélte: jók a magyar-szlovák kapcsolatok, intenzív a kormányok és a parlamentek közötti együttműködés, rendszeresen találkoznak az államfők is. Persze vannak olyan kérdések, amelyekben eltérnek az álláspontok, de ezekről hideg fejjel és higgadtan kell beszélni. „Nem szeretném, ha a magyar-szlovák kapcsolatokat bulváralapokra helyeznénk” – tette hozzá. Miroslav Lajcák keddi, bemutatkozó látogatásán felkereste Sólyom László köztársasági elnököt, illetve Gyurcsány Ferenc kormányfőt is. Miroslav Lajcákot január 26-án nevezte ki külügyminiszternek Ivan Gasparovic köztársasági elnök. A politikus Ján Kubist váltotta, aki január végétől az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága végrehajtó titkárának tisztségét tölti be.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.