Felülvizsgáltatnák a hőszolgáltatási szerződést a pécsi civilek

A Pécs és a Pannon Hőerőmű között köttetett hőszolgáltatási szerződés felülvizsgálatát kéri a megállapodás résztvevőitől a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM), a Civilek a Zengőért Mozgalom, valamint az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) – közölte Vicze Csilla, a CMM szóvivője pénteken Pécsett, sajtótájékoztatón.

MNO
2009. 02. 27. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vicze Csilla magyarázata szerint a pécsi önkormányzat és az erőművet érdekeltségei között tudható Pannonpower Holding Zrt. vezetőinek a pécsi, baranyai lakosok érdeke, valamint a környezet védelme érdekében kellene újra áttekinteni a kontraktust, s abban megtenni a szükséges változtatásokat.

Kővári János, az ÖPE közgyűlési frakcióvezetője szerint a 2030-ig szóló szerződés túl hosszú elkötelezettséget jelent a város számára, és fix hőmennyiség-vásárlást rögzít, ami ha nem teljesül, kötbért kell fizetni. A biomassza blokk fűtéséhez felhasznált nagy mennyiségű fa a környezet pusztításához vezet, a szintén tüzelőanyagként használatos és a közelben telepített energianövények pedig kiszorítják a hagyományos növénykultúrákat.

Kiss Tibor közgazdász, a Pécsi Tudományegyetem docense arról szólt, hogy szakértők számításai szerint az erőmű biomassza-blokkja rossz hatásfokkal működik. Ezt érzékeltetve azt mondta, olyannyira, hogy három fából kettőt tulajdonképpen feleslegesen vágnak ki és égetnek el benne. A biomassza hatékonysága a pécsihez hasonló méretű blokkban nem, csak kis biomassza erőművekben érvényesül.

A pécsi önkormányzat tavaly ősszel szerződött az erőmű francia tulajdonosával. A város 2030-ig fix hőmennyiséget vásárol, de 2012-től lehetősége lesz rá, hogy 5 megawattot máshonnan szerezzen be. Tóth Bertalan szocialista alpolgármester a megállapodásról akkor azt mondta: a hosszú távú elkötelezettség mindkét fél számára komoly előnyökkel jár. A város szempontjából kedvező, hogy a következő 22 évben biztosítani tudják a mintegy 31 ezer távfűtéses lakás ellátásához szükséges hőmennyiséget, amelyet más, alternatív forrásokból nem tudnának előteremteni. Hozzátette: ezen kívül, már a szerződés kapcsán folytatott tárgyalásoknak köszönhetően, a cég 2008-ban nem emelt és nem is emel árat, a szolgáltatás díja 2009-ben követi a gázár alakulását, 2010-ben pedig 12,6 százalékos árcsökkentést vállalt, így enyhülnek a távfűtéses lakásban élők terhei.

Pécsett évente mintegy 145 ezer forintba kerül egy átlagos, 52 négyzetméteres lakás távhődíja. Ezzel a baranyai megyeszékhely a középmezőnyben foglal helyet a százezer lakosnál népesebb városok között, de 2010-től várhatóan jobb pozícióba kerül. A jelenleg gázzal és biomasszával működő erőmű számára a hosszú távú szerződés elengedhetetlen a 2010-2011-re tervezett új biomassza blokk megépítéséhez, így tudja szavatolni ugyanis a beruházás megtérülését.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.