A 18 mágnesszalag – amelyről a Kenedi-bizottság jelentése tett említést – az állambiztonsági szolgálatok 1990 előtti, legmagasabb szintű minősítésű iratait tartalmazza. Szilvásy György közölte: a munkacsoport Kenedi János vezetésével jövő hét közepén megkezdheti tevékenységét. Hozzátette: a mágnesszalagokon található dokumentumok számától függ, hogy mennyi ideig tart a civil testület munkája, hiszen pontosan azt sem lehet tudni, mi van az adathordozókon. Mint mondta, tartalmilag is azonosítani kell a dokumentumokat, amelyeket össze kell vetni a jelenleg a szolgálatoknál megtalálható iratokkal.
Az MTI információi szerint a kormánykabinet a múlt héten tárgyalt a Kenedi-jelentésről, és a kabinet ez alapján javaslatot tesz majd az információs kárpótlás bővítésére. A kormány a jelentésből átvenné a „közszereplő” definícióját, valamint elfogadhatónak tartja azt a javaslatot is, hogy ha valakinek megtalálják a 6-os kartonját, akkor ellenkező bizonyításig ez elegendő ahhoz, hogy hálózati személynek tekintsék.
A távirati iroda úgy tudja, a kormány által benyújtandó javaslatról – amely tartalmazná a korábban már előkészített titoktörvényből az iratok minősítési szabályainak átalakítását – társadalmi és politikai vitát is kezdeményez majd a kabinet. Az SZDSZ a Kenedi-jelentés alapján benyújtott egy országgyűlési határozati javaslatot, amelyet az alkotmányügyi bizottság múlt heti ülésén nem támogatott. Az ellenzéki párt az állambiztonsági múltról szóló indítványának tárgysorozatba vételéről hétfőn szavazott az Országgyűlés, de minimális szavazatkülönbséggel elutasította a kezdeményezést. A Fidesz, a KDNP és az SZDSZ igennel voksolt, a szocialisták háromfelé szavaztak, az MDF-frakció egy része igen gombot nyomott, másik része pedig tartózkodott.
A Kenedi János vezette bizottság egy évig vizsgálódott a rendszerváltás előtti titkosszolgálati iratokat őrző szerveknél, s jelentésüket tavaly szeptember 11-én adták át Szilvásy György titokminiszternek. A testület munkájának egyik legfontosabb eredménye az volt, hogy kiderült: megvannak azok az egyébként 2060-ig titkosított mágnesszalagok, amelyekre az elmúlt rendszer szolgálatai vitték fel az ügynöklistáikat, illetve a célszemélyek adatait.
(MTI)