A Paksi Atomerőmű bővítését megalapozó szakértői munkálatok már két éve folynak, így a szükséges parlamenti döntést követően megkezdődhetnek a tényleges előkészületek, többek között az engedélyezési eljárás – közölte az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) kommunikációs osztálya az MTI-vel szerdán.
A szakértői munkálatokon belül a műszaki, gazdasági, kereskedelmi, jogi és társadalmi szempontok elemzése is megkezdődött már. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök február 16-án jelentette be, hogy a kormány a Paksi Atomerőmű kapacitásának megkétszerezését javasolja. A közlemény hangsúlyozza, hogy a kormányfő által megfogalmazott célok időben jól ütemezhetőek, az MVM-csoport felkészült arra, hogy a szükséges beruházásokat alapvetően saját forrásokból, a cégcsoport erőforrásainak mozgósítása révén valósítsa meg.
Az MVM közleménye megjegyzi, hogy a vállalatcsoport középtávú üzleti stratégiájának meghatározó eleme a nemzeti energiapolitikai célkitűzések megvalósítása, a versenyképesség biztosítása és a fenntartható fejlődés követelményeinek együttes érvényesítése. Mindezeket elsősorban a megújuló energiaforrások növekvő alkalmazásával, a hazai lignitbázisú energiatermelés fejlesztésével és a nukleáris alapú villamosenergia-termelés részarányának növelésével képzelik el.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a csoporthoz tartozó Paksi Atomerőmű Zrt. telephelye alkalmas akár a jelenleg üzemelő létesítmény kapacitásával megegyező új erőmű befogadására. Jelenleg az erőműtársaság négy blokkja közül három 500 megawatt kapacitású, míg a negyediket az év végéig növelik 500 megawattra.
(MTI)