„Azt már korábban sejteni lehetett, hogy Magyarország befogadó szerepe nőni fog az európai uniós csatlakozásával. A menedékkérelmek számának évek óta tartó emelkedő tendenciája a jövőben is folytatódik, de a növekedés nem lesz jelentős a prognózisaink szerint. Igaz, ez nagymértékben függ a világpolitikai helyzet alakulásától” – mondta Végh Zsuzsanna.
A főigazgató elmondta: tavaly 3 ezren kértek menedékjogot Magyarországon, közülük az előző évhez viszonyítva 40 százalékkal voltak többen azok, akik először nyújtottak be ilyen irányú kérelmet.
Az idei év eleji adatok alapján várható, hogy az igénylők száma 2009-ben több lesz a tavalyinál. Végh Zsuzsanna szólt arról is, hogy a hivatalnak egyelőre nincsenek információi, mennyiben érinti a recesszió a külföldi munkavállalókat. Értesültek ugyan Magyarországon működő külföldi cégek elbocsátásairól, amelyek külföldi alkalmazottaikat is érinthetik, de pontos adatok fél év múlva állnak rendelkezésre, amikor tartózkodási engedélyeik meghosszabbítása aktuálissá válik.
A főigazgató jelentősebb változásnak nevezte, hogy míg 2007-ben körülbelül 21 ezer, addig tavaly 35 ezer külföldi kért az unión kívülről tartózkodási engedélyt Magyarországon. Közülük jelentős az ukrán, kínai és szerb kérelmezők aránya. Figyelemre méltó, hogy 35 százalékkal nőtt azon nem uniós országból érkezők száma, akik magyar állampolgárral kötöttek házasságot, és ezért igényeltek szabad mozgás- és tartózkodási jogot biztosító okmányokat. Kitért rá, mintegy 20 százalékkal emelkedett azon európai uniós állampolgárok száma, akik regisztráltatták magukat az ország területén. Nőtt ugyanakkor a jogsértő külföldiek száma is. Tavaly az előző évhez viszonyítva 14 százalékkal több intézkedésre került sor, melyek során 1200 külföldi kiutasításáról döntöttek.
Végh Zsuzsanna megjegyezte azt is, hogy 2008 december végén 184 ezer olyan külföldi élt Magyarországon, akik letelepedtek, vagy huzamosabb, hosszú ideig akarnak itt tartózkodni. A főigazgató a hivatal dél-dunántúli igazgatóságának munkáját értékelve hangsúlyozta: a dolgozók magas színvonalon látják el feladataikat, intézkedéseik megalapozottak, döntéseik időben születnek, a kérelmeket határidőn belül bírálják el. Dobra Tibor regionális igazgató azt közölte, hogy tavaly mintegy 14 ezer ügyfelet fogadtak.
A Baranya, Somogy, Tolna megyék alkotta régióban látványosan, 408-ról 1544-re nőtt a harmadik országból érkezők tartózkodási engedélykérelmeinek száma. Ez elsősorban a Pécsi Tudományegyetem külföldi hallgatói létszámának emelkedésére és az M6-os autópálya építésére érkezett, elsősorban horvát dolgozók jelenlétére vezethető vissza.
(MTI)