Szigorúbban büntetné a visszaeső bűnözőket a Fidesz

Jelentősen szigorítaná a harmadjára visszaeső, erőszakos bűncselekményt elkövetők büntetését a „három csapás törvény”, amelyet kedden nyújt be a Fidesz a parlamentnek – jelentette be Répássy Róbert jogi kabinetvezető és Lázár János, a rendészeti bizottság fideszes elnöke.

MNO
2009. 02. 17. 12:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai mintán alapuló javaslat lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabnia a bírónak – mondta el Répássy.

Ennek alapján aki két személy elleni bűncselekményt, például testi sértés után fegyveres rablást követ el, az 10 év helyett 20 év börtönbüntetést kaphatna, a két személy elleni erőszak után elkövetett emberölésért viszont minden esetben életfogytiglan járna – ismertették a sajtótájékoztatón.

Egy másik példa szerint, ha valaki két személy elleni erőszak után 12 éven aluli gyermeket erőszakol meg, az 10 év helyett szintén 20 év börtönbüntetéssel sújtható, ha viszont az elkövető a gyermek nevelője, gondozója, vagy többen követik el a bűncselekményt, akkor tényleges életfogytiglant kapna a bűnöző – ismertette Répássy Róbert.

A Fidesz jogi kabinetvezetője szerint a szigorítás az elfogadást követő hatvanadik napon lépne hatályba, akár már tavasszal, és ha valaki a hatályba lépés után követ el harmadjára ilyen bűncselekményt, akkor arra már érvényes lenne a „harmadik csapás”. A személy elleni erőszakos bűncselekmények közé tartozik többek között az emberölés, a testi sértés, az emberrablás, az erőszakos közösülés, a szemérem elleni erőszak, a garázdaság, a rablás és a hivatalos személy elleni erőszak is – sorolta Lázár János.

A fideszes politikus a szigorító javaslatot azzal indokolta, hogy vitathatatlanul nőtt az erőszak az országban, az utóbbi hetekben soha nem látott brutalitású bűncselekmények történtek, a kormány pedig semmit nem tett eddig. Lázár János azt is elmondta, hogy az Egyesült Államok 27 tagállamában 1994-ben bevezetett három csapás törvény következtében például Kalifornia államban az évente ismertté vált 8,8 millió bűncselekmény száma két év alatt 6,5 millióra csökkent, és 2000-re töredékére esett vissza azoknak az elkövetőknek a száma is, akiket ez alapján a törvény alapján ítéltek el. Szerinte ez azt bizonyítja, hogy javaslat nem a börtönök megtöltéséről szól.

Répássy Róbert elmondta azt is, hogy a fideszes javaslat visszaállítaná a 2003-ban megszüntetett középmértékes szabályt is, ami azt jelenti, hogy a bírónak például egy 5-től 10 évig terjedő büntetési tétel esetén nem a minimumból, hanem a közepértékből kell kiindulnia. Emellett visszaállítanák azt is, hogy többszörös visszaesők és az egymás után több azonos vagy hasonló bűncselekményt elkövető különös visszaesők semmilyen kedvezményben nem részesülhetnének, sem felfüggesztett szabadságvesztést nem kaphatnának, sem feltételes szabadlábra nem lennének helyezhetők – tette hozzá.

Lázár János arról is beszélt, hogy a Fidesz a Btk. szigorítása mellett a büntetőeljárás felgyorsítását és a rendőrség azonnali megerősítését is javasolja. Kérdésre válaszolva úgy vélte, hogy Magyarországon úgy lehet több rendőr az utcán, ha biztosítják számukra a legális túlmunka lehetőségét, és erre 10-15 milliárd forintnyi túlórakeretre lenne szükség.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.