Tatárszentgyörgy: vizsgálatot rendelt el a megyei főkapitány

Vizsgálatot rendelt el Ármos Sándor, Pest megye rendőrfőkapitánya a tatárszentgyörgyi kettős emberölés helyszínén történt rendőri intézkedéssel kapcsolatban – közölte kedden a megyei főkapitányság. • Nyugodtan telt az éjszaka a Pest megyei Tatárszentgyörgyön• Demonstrációt szervez az egyik roma portál a Parlament elé

MNO
2009. 02. 24. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség honlapján megjelent szűkszavú közlemény szerint a főkapitány arról is rendelkezett, hogy a település körzeti megbízottja mellett fokozott legyen a rendőri jelenlét Tatárszentgyörgyön. Bényi Mónika, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese kedden azt mondta: a vizsgálat célja, hogy kiderítse, a dabasi rendőrkapitányság helyszínre kiérkező munkatársai követtek-e el bármilyen mulasztást. A vizsgálatnak várhatóan péntekre lesz eredménye. Hétfőn hajnalban egy apa és fia halt meg Tatárszentgyörgyön. A kisfiú nyáron lett volna 5 éves. Az első információk arról szóltak, hogy a családfő és gyermeke az otthonukban keletkezett tűz miatt, füstmérgezésben vesztették életüket, az anya és a két másik gyerek pedig súlyos sérülést szenvedett.

Bencze nem tudta cáfolni a lövésnyomokat

Az elsődleges szakvélemények szerint elektromos zárlat okozta a tüzet. A helyszíni szemle során ugyan találtak lőszerhüvelyeket a ház udvarán, de a rendőrség eleinte azt közölte: semmi nem bizonyítja, hogy lövések dördültek volna el. Bár roma vezetők rendőrségi információkra alapozva arról beszéltek, hogy agyonlőtték a kisfiút és az édesapját, a rendőrség ezt órákig nem erősítette meg. Szemtanúk beszámolója szerint az épületet felgyújtották, a kisfiút és 27 éves édesapját akkor érte a halálos lövés, amikor menekültek az égő házból. Hétfőn kora délután Bencze József országos rendőrfőkapitány úgy nyilatkozott: nem tudja cáfolni azt, hogy lövésnyomok találhatók a Tatárszentgyörgyön elhunytakon.

Annyit elmondott, hogy idegenkezűségre utaló nyomokat találtak a boncolás során. Az országos rendőrfőkapitány tájékoztatását követően, a boncolási jegyzőkönyv addigi eredményét ismertetve a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi vezetője megerősítette a roma vezetők által korábban elmondottakat, miszerint agyonlőtték a két áldozatot. Papp Péter úgy fogalmazott: az apán és a kisfiún fegyverből származó lövésnyomokat találtak az orvos szakértők, így megállapították, hogy halálukat erőszak okozta. Az ezredes bejelentette azt is, hogy az országos rendőrfőkapitány tízmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel a tatárszentgyörgyi gyilkosság ügyében.

Kolompár a politikát hibáztatja

A falu polgármestere elképzelhetetlennek nevezte, hogy helyi lakos követte volna el – mint fogalmazott – a „kivégzéseket”. Berente Imréné úgy nyilatkozott: „lehetett a kiváltó ok fajgyűlölet, vagy akár roma és roma közötti ellentét. Ám azt nem tudom elképzelni, hogy Tatárszentgyörgyön bárki képes lett volna ilyen szörnyűségre. Nem állítom, hogy nincsenek olykor kisebb feszültségek a roma és magyar lakosok között, de olyan indulatok nem feszülnek az emberekben, melyek egy efféle leszámolást kiválthattak volna”. A történtek miatt több roma és nem roma politikus is felszólalt, és elítélte a történteket. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke azt mondta: az uszító, cigányellenes médiumok és a politika tehető felelőssé a tatárszentgyörgyi tragédiáért.

Polgárháborús helyzet lesz Magyarországon?

Farkas Flórián (Fidesz), a Lungo Drom elnöke közölte: „Polgárháborús helyzet lesz Magyarországon”, ha a cigányság integrációjában nem lesz előrelépés. Kedden a parlamentben is a tatárszentgyörgyi bűncselekmény volt a téma napirend előtt. Farkas Flórián az eset kapcsán azt mondta: nincs rendőrség. Hozzátette: ha továbbra is olyan létbizonytalanságban él a cigányság, mint amilyenben most, akkor ez társadalmi robbanáshoz vezethet.

„Csak egy Magyarország van”

Gulyás József (SZDSZ) szerint az, ami Tatárszentgyörgyön történt, nem közbiztonsági gyökerű, míg Herényi Károly (MDF) azt mondta: „egy-egy díszcigánnyal” semmire sem fognak menni. Kállai Ernő kisebbségi ombudsman felszólalásában etnikai béketerv kidolgozását sürgette. A képviselőkhöz intézve szavait úgy fogalmazott: „nyomatékosan felszólítom önöket, hogy a társadalom minden érdekelt szereplőjének bevonásával azonnal dolgozzanak ki etnikai béketervet, nem semmitmondó nyilatkozatokat, hanem azonnal megvalósítható, az egész társadalom számára érhető, konkrét intézkedési terveket”. Csak egy Magyarország van, és a politikusoknak kötelességük megteremteni az etnikai feszültségektől mentes, élhető Magyarországot – közölte.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.