Visszautasítják a vádakat a helyszínelők

Fegyelmi eljárást indított a Pest megyei rendőrfőkapitány a tatárszentgyörgyi gyilkosság helyszínén intézkedő rendőrök ellen. A megyei főkapitány szerint kollégái abban nem hibáztak, hogy közigazgatási eljárást rendeltek el, mivel – tudomása szerint – az orvos és a tűzoltók is kizárták az idegenkezűséget. Az ügyben szintén elmarasztalták az érintett egészségügyi dolgozókat, valamint a tűzoltókat is, akik visszautasították a vádakat. • Szakmai és eljárási hibákat követtek el Tatárszentgyörgyön

MNO
2009. 02. 27. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmai hibát vétettek a rendőrök, amikor nem terjesztették ki a helyszíni szemlét már az első pillanatban a tatárszentgyörgyi ház környékére, így nem vették észre az épülettől néhány méterre lévő töltényhüvelyeket, ezért fegyelmi eljárás indul „a forró nyomos” parancsnok és a helyszíni szemlebizottság vezetője ellen – mondta el a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője pénteken sajtótájékoztatón. Ármos Sándor szerint ugyanakkor abban nem vétettek a rendőrök, hogy eleinte közigazgatási eljárást, nem pedig büntetőeljárást indítottak.

Mint mondta, a tűzvizsgáló és a helyszínre érkező orvos kizárták, hogy idegenkezűség történt volna. A helyszíni szemle során azonban azért vétettek a rendőrök, mert azt ugyanúgy kellett volna elvégezniük, mintha bűncselekmény helyszínén szemléztek volna.

Kifejtette: a forró nyomos parancsnoknak az ügyeletes orvos szóban füstmérgezést jelölt meg a halál okaként. A parancsnok és az orvos megnézték a holttesteket, amelyeken külsérelmi nyomokat láttak. Az orvos azt mondta a parancsnok kérdésére, hogy a lakásban kialakult tűz miatti robbanás okozta a sérüléseket, illetve a mennyezet és a tetőszerkezet a lakótérbe szakadt. Eközben megérkezett a tűzvizsgáló, aki a forró nyomos parancsnokkal együtt átvizsgálta az épületet. A tűzvizsgáló a tűz okaként elektromos zárlatot jelölt meg, mert az ingatlanban szabálytalanul voltak bekötve az elektromos vezetékek, továbbá a leégett épülettől szabálytalanul volt átkötve a vezeték a szomszédos ingatlanra.

Hozzátette: mindezek alapján – helyesen, a szabályok szerint – a közigazgatási eljárásnak megfelelően indították el a halottszemlét. Megkérdezték az orvostól, hogy származhattak-e esetleg a holttesteken lévő sérülések lövéstől. Arra azonban nem tért ki, hogy ha bűncselekményre utaló információ nem merült fel, ezt miért kérdezték meg az orvostól. Részletek

Kátay szerint az orvos nem hibázott

Vérlázító, hogy a tatárszentgyörgyi kettős gyilkossággal kapcsolatos belső rendőri vizsgálat során közvetve a helyszínre érkező orvost is hibásnak tartják – mondta az MTI-nek Kátay Dénes, az örkényi orvosi ügyelet vezetője, a holttesteket megvizsgáló orvos főnöke. A doktor a Pest megyei rendőr-főkapitányi vizsgálat eredményét ismertető sajtótájékoztatóról távozóban kommentálta az elhangzottakat.

Kátay Dénes maga is ott volt azon a péntek délelőtti sajtótájékoztatón, melyen Ármos Sándor, Pest megye rendőrfőkapitánya bejelentette: fegyelmi eljárás indul a tatárszentgyörgyi gyilkosság helyszínén rendőri munkát végző „forró nyomos” parancsnok és a szemlebizottság vezetője ellen, mert nem terjesztették ki a helyszíni szemlét már az első pillanatban a ház környékére, így nem vették észre az épülettől néhány méterre lévő töltényhüvelyeket. A főkapitány közlése szerint ugyanakkor azért nem hibáztathatók a rendőrök, hogy először közigazgatási eljárást indítottak, hiszen a tűzvizsgáló és a helyszínre érkező orvos kizárták az idegenkezűséget. „Indulatos vagyok!” – fakadt ki az MTI megkeresésére Kátay Dénes, aki szerint vérlázító, hogy részben velük akarják elvitetni a „balhét”, ezért megtette a szükséges jogi lépéseket.

Kátay elmondta: orvosa a brutális gyilkosság helyszínén az egészségügyi törvény vonatkozó paragrafusa alapján végezte munkáját – feladata a halottvizsgálat, nem pedig a halál okának megállapítása volt. A vizsgálat során rögzítette a halál beálltának a tényét. A tüzet ugyanúgy beírta a halottvizsgálati bizonyítványba, mint azt, hogy az elhunytakon sebzéseket észlelt. Leírta azt is: mivel a sebek akár szúrásra, akár robbanásra,akár lövésre is engednek következtetni, hatósági eljárást tart indokoltnak a pontos halálok megállapítására. A híresztelésekkel ellentétben füstmérgezésről mint halálokról nincs egyetlen dokumentált sor sem.

Kátay kiemelte: egy orvos nem mondhatja ki egyértelműen, hogy meglőtték az elhunytat, csak akkor, ha ezt a sebfeltárás, illetve a lövedék megtalálása alátámasztja. A fentiek fényében nem igaz, hogy beosztottja kizárta volna az idegenkezűséget: éppen hogy nem zárta ki – hangsúlyozta.

Kátay Dénes hozzátette: csütörtökön az ÁNTSZ is ellenőrzést tartott náluk Tatárszentgyörgy miatt, s a halottszemlével összefüggő minden dokumentációt megfelelőnek találtak.

Az ügyelet vezetője sérelmezte, hogy a rendőrségi sajtótájékoztatón csupán kiragadott részeket olvastak fel a szemlejegyzőkönyvből, így az orvosi munka szakszerűségét alátámasztó jó néhány részlet kimaradt.

A tűzoltókat is elmarasztalták

Meg vagyok döbbenve azon, hogy a Pest megyei rendőrfőkapitány által vezetett belső vizsgálat tulajdonképpen a tűzoltókat is elmarasztalta – mondta Velikóvszki Zoltán, a dabasi tűzoltóság parancsnoka pénteken.

A tatárszentgyörgyi égő házhoz kivonuló dabasi tűzoltók parancsnoka – aki egy személyben a tűzvizsgálatot is végezte – megdöbbenésének adott hangot amiatt, hogy a megyei rendőri vezetés szerint ők arról tájékoztatták a helyszínelő rendőröket: kizárható az idegenkezűség. Ez a megállapítás már csak azért sem helytálló, mert a tűzvizsgálati jegyzőkönyvben szerepel, hogy az elektromos tűz mellett szándékos tűzokozás is feltételezhető. A tűzoltó parancsnok erre külön felhívta a helyszínelők figyelmét, amikor átadta a ház falánál talált benzines kannát.

A parancsnok – elmondása szerint – igyekszik olyan csapatot a hátuk mögé szervezni, amely segít, hogy tisztázhassák magukat az igaztalan vádak alól. Ez esetlegesen szakszervezeti, illetve jogi segítséget is jelenthet. Az MTI megkérdezte az átfogó rendőri vizsgálat eredménye alapján fegyelmi vétség alá vont dabasi rendőrkapitányság vezetőjét is: mit szól a vizsgálati eredményhez, ám Farkas László alezredes semmit sem kívánt hozzáfűzni a történtekhez.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.