Az MNB az EU-s hitel segítségével erősítené a forintot

A monetáris tanács mindent megtesz azért, hogy a pénzügyi piaci folyamatok ismét összhangba kerüljenek a reálszféra kilátásaival, ennek érdekében a jegybank ösztönözni kívánja a közelmúltban bevezetett forint- és devizapiaci likviditásnyújtó eszközök fokozottabb igénybevételét, megkezdi az EU-s források piacra vezetését, és készen áll a teljes monetáris politikai eszköztár alkalmazására.

MNO
2009. 03. 08. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint a jegybank devizatartalékának egy részét felhasználva, nyílt piaci intervencióval léphet fel a forint védelme érdekében. Trippon Mariann véleménye szerint a forintgyengülés elért egy olyan szintet, amely már veszélyezteti a pénzügyi rendszer stabilitását, erre lehet válasz az MNB lépése. Kifejtette: a forintgyengülés megállítására két eszköze van a jegybanknak. Az egyik a kamatemelés, ami megdrágítja a forint elleni pozíciók kiépítését, a másik a nyílt piaci intervenció, amikor az MNB a piacon forintot vásárol deviza ellenében. Véleménye szerint ez utóbbiról van szó, vagyis a jegybank a devizaforrásainak egy részét a nyílt piacon forintra váltva próbál meg forintkeresletet támasztani, és ezáltal stabilizálni az árfolyamot.


Ezt vasárnap közölte a jegybank, miután a monetáris tanács pénteken este és vasárnap ülésezett. A monetáris tanács megítélése szerint a bankszektor helyzete a közelmúltban bekövetkezett árfolyamgyengülés ellenére stabil, azonban a forintra nehezedő leértékelődési nyomás középtávon károsan hat a pénzügyi közvetítő rendszer tőkehelyzetére. Amennyiben az árfolyamgyengülés tartóssá válna, az az importárakon keresztül közvetlenül és a várakozásokon, valamint egyéb közvetett csatornákon keresztül az inflációs cél elérését is veszélyeztetné – áll a jegybank közleményében.

Az elmúlt időszakban a globális kockázatvállalási hajlandóság romlása, a közép-kelet európai régió, és ezen túlmenően a magyar gazdaság romló megítélése miatt a forint leértékelődési nyomás alá került. A leértékelődés üteme az elmúlt hetekben felgyorsult, ami mögött a tanács megítélése szerint már a fundamentumoktól elszakadó várakozások húzódtak meg.

A közlemény kiemeli, hogy az elmúlt hónapok adatai alapján megindult a belföldi jövedelemtulajdonosok alkalmazkodása a megváltozott nemzetközi finanszírozási környezethez. A belföldi megtakarítások növekedésével, szigorú költségvetési politika mellett, a külső egyensúly javulása, a magyar gazdaság finanszírozási igényének gyors és nagy mértékű csökkenése várható.

A nemzetközi tőkepiaci finanszírozásra való ráutaltságot csökkenti az, hogy a nemzetközi intézményektől rendelkezésre álló jelentős hitelkeret és a jegybanki devizatartalékok megfelelő szintje mellett a bankok finanszírozásában az anyabanki finanszírozás aránya továbbra is magas, és folyamatosan megújításra kerül.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.