Jövő héten hirdetik a „fényevő” ítéletét

Egy hét múlva hirdeti ki a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletét annak a férfinak az ügyében, akit azzal vádol az ügyészség, hogy téveszmétől vezérelve, egy sajátos, vallási alapokon nyugvó világnézetet kialakítva, családjával együtt éhezett, amelynek következtében alig kétéves gyermeke életveszélyes állapotba került – hangzott el a per hétfői tárgyalásán.

MNO
2009. 03. 09. 14:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A férfi ellen 14. életévét be nem töltött személy sérelmére, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés kísérletének, valamint kiskorú veszélyeztetésének bűncselekménye miatt emeltek vádat. Az éhezés miatt a férfi terhes élettársa előbb elvesztette magzatát, majd az asszony is meghalt, de ez nem szerepel a vádpontok között.

A hétfői tárgyaláson – megnyitva újra a bizonyítási eljárást – a férfit múlt héten megvizsgáló szakértőt hallgatták meg. A szakértő azt mondta: szükségesnek tartja a vádlott kényszergyógykezelését, mert a téveszméin alapuló patológiás gondolkodása magában rejti annak a veszélyét és kockázatát, hogy „olyan cselekménysor jön létre, ami kimerítheti a bűncselekmény fogalmát”. Védői kérdésre kifejtette: mivel a férfi továbbra is azt vallja, hogy élelem nélkül is lehet élni, fennáll a kockázata annak, hogy ő maga böjtölés során hasonló állapotba jut, továbbá hogy mást ilyen típusú böjtölésre rávesz.

Kamarás Péter, a férfi ügyvédje a tárgyaláson és a tárgyalás szünetében újságírók előtt is vitatta, hogy a férfit kényszergyógykezelésre kellene ítélni. Az MTI kérdésére azt mondta: védőbeszédében sem azzal érvelt, hogy védence teljesen meggyógyult volna, hanem jogászként kifogásolta azt, hogy a kényszergyógykezelés törvény által előírt feltételei nem állnak fenn a férfi esetében. A hatályos büntető törvénykönyv szerint „személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó büntetendő cselekmény elkövetőjének kényszergyógykezelését kell elrendelni, ha elmeműködésének kóros állapota miatt nem büntethető, és tartani kell attól, hogy hasonló cselekményt fog elkövetni, feltéve, hogy büntethetősége esetén egyévi szabadságvesztésnél súlyosabb büntetést kellene kiszabni”. A védő szerint a családfő cselekménye nem valósít meg személy elleni erőszakot és nem is közveszélyt okozó.

A tárgyaláson a védő kérdésére a szakértő igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy kizárólag „zártosztályon” képzelné el a férfi kezelését. A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta: mivel ilyen típusú intézmények nincsenek, ezért javasolja a férfinak az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben való kezelését.

A vádlott a tárgyaláson azt mondta: nem kezdene újabb böjtkúrába, „mert súlyos árat fizetett érte”. Az éhező családra 2007 májusában találtak rá, miután a nagymama az ajtónál hallgatózva csak a gyerek hangját hallotta, ezért értesítette a rendőrséget és a gyámhatóságot. Az anya ekkor már halott volt, a kislány pedig életveszélyes állapotba került.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.