Nem sértené a dolgozók érdekeit a HÉV eladása?

Az önkormányzatoknak nem lesz akkora lobbierejük, hogy beleszóljanak a HÉV menetrendjébe vagy a jegyek árába, ha kiszervezik a helyi érdekeltségű vasutat a BKV-ból – közölte Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke az önkormányzatok képviselőivel folytatott pénteki egyeztetés után Budapesten sajtótájékoztatón. • Bértárgyalások: engedett a BKV és a szakszervezetek is

MNO
2009. 03. 06. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás Attila elmondása szerint az önkormányzatok már akkor sem szólhatnának bele a HÉV működésébe, ha a MÁV-hoz kerülne az üzletág. Ha pedig magáncég üzemelteti tovább a HÉV-et, és nem lesz vele szemben egy közlekedési hatóság, amely ellenőrzi a működését, akkor a vállalat azt tesz, amit akar, és az érintett településeknek nem lesz lehetőségük arra, hogy szembeszálljanak – mondta.

Gulyás Attila szerint további gondot jelent, hogy a HÉV-dolgozók nagy része az agglomerációban lakik, ők egy esetleges kiszervezésnél elveszíthetik a munkájukat. Az elnök kitért arra is, hogy vizsgálataik szerint 2010-re semmi nem maradna az eladásból származó 30 milliárd forintból, mert azt a BKV felélné. Mint mondta: középtávon sem látják, hogy milyen hatásai lennének a HÉV kiszervezésének. Nyíri Csaba, Leányfalu polgármestere az egyeztetés utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nem vitatják, hogy pénzre van szüksége a BKV-nak, de semmiképpen nem szeretnék, ha ahhoz a HÉV kiszervezésével jutnának hozzá. Hangsúlyozta, hogy a HÉV-nek 78 milliárd forintnyi készlete van, amit 30 milliárd forintért eladni „gazdasági szempontból nem korrekt”. Hozzátette, hogy az államnak is be kell szállnia az üzletág üzemeltetésébe, mert a tömegközlekedés nemcsak fővárosi, hanem országos ügy is.

Arra a kérdésre, hogy az önkormányzatok miért nem szállnak be a HÉV üzemeltetésébe, Nyíri Csaba azt válaszolta, hogy erre az önkormányzatoknak nincs pénzük. Kiricsi Karola, a BKV szóvivője az elhangzottakra úgy reagált, hogy a munkavállalókat jogutódlással kapná meg a HÉV Zrt., tehát a dolgozók érdekeit nem sértené az eladás, a kollektív szerződés továbbra is vonatkozna rájuk. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy nyitott kapukat döngetnek a polgármesterek akkor, amikor az állami szerepvállalásról beszélnek, mivel a HÉV kiszervezésének egyik fontos eleme, hogy az állam legfeljebb 30 milliárd forintig részesedést vásárol a HÉV Zrt.-ben. A szóvivő hangsúlyozta: kormányzati szinten tárgyalnak, semmilyen magáncéggel nem állnak ilyen kapcsolatban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.