Pelczné: 100 milliárd forintot tett zsebre a kormány

A Fidesz szerint a kormány 100 milliárd forintot tett zsebre a forint árfolyamának drasztikus gyengülése miatt a 2009–2010-es európai uniós forrásokból – mondta Pelczné Gáll Ildikó, az ellenzéki párt alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján. Szerinte senki nem tudja, „hol van ez a zseb”, és ki részesedik ebből a pénzből, de az biztos, hogy pályázók nem.

MNO
2009. 03. 16. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai uniós források 2009–2010-es akciótervét tekintve a magyar kormány „a forint árfolyamának ingadozásából, a forint drasztikus gyengüléséből (...) mintegy százmilliárd forintot tett zsebre” – jelentette ki a politikus. Szerinte senki nem tudja, „hol van ez a zseb”, és ki részesedik ebből a pénzből, de az biztos, hogy pályázók nem. Nekik ugyanis a forintban megkötött, maximált összegű szerződésekkel kell megvalósítaniuk a pályázatban vállaltakat – tette hozzá. Pelczné emlékeztetett arra, hogy tíz nappal ezelőtt megoldásként javasolta a kormánynak, hogy kössék euróban a szerződéseket, vagy pedig az árfolyamnyereségből képezzenek kompenzációs alapot. Ebből az alapból lehetne fordítani adócsökkentésre, a gazdasági növekedés beindítására és a devizahitelesek megsegítésére is – tette hozzá.



Pelczné szerint a kormány eddig nem tett semmit, ezért hétfőn azonnali kérdést tesz fel a parlamentben, hogy kiderüljön, az elmúlt tíz napban találtak-e megoldást erre a problémára. Hangsúlyozta, hogy a kormány teljes alkalmatlansága, hiteltelensége és a külső bizalmatlanság következménye a forint árfolyamának alakulása, a piac ugyanis „beárazta” a magyar gazdaságot és a kormány gazdaságpolitikáját is. Mint mondta, a devizahitelesek elhitték a kormánynak, hogy „nagy a jólét és vágtat a pannon puma”, most pedig az 50-60 forintos árfolyamkülönbséget a bankok teljes mértékben rájuk hárítják. Eközben a kormány a bankokat megsegíti, a devizahiteleseket viszont nem – emelte ki. Szerinte a problémát úgy lehetne megoldani, hogy megosztják a felelősséget a bankok, az állam és a hitelesek között, ehhez viszont forrásokat kell rendelni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.