RPM: több százezer cigány jövőjét áldozza fel Kolompár

Politikai ámokfutásnak tartja a Roma Polgárjogi Mozgalom (RPM) Kolompár Orbán szándékát, hogy önálló listát állítson a cigányság az európai parlamenti választásokra, ezért felmondta az Országos Cigány Önkormányzattal (OCÖ) kötött választási szövetségét. Az OCÖ szóvivője szerint a frakció 34 fővel továbbra is erős marad.

MNO
2009. 03. 09. 16:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kertész Lóránt, az Országos Roma Polgárjogi Mozgalom elnöke az MTI-nek hétfőn küldött közleményében tudatta: szervezetének elnöksége úgy döntött, felmondják a Kolompár Orbán által vezetett Magyarországi Cigányszervezetek Fórumával (MCF) még 2007-ben kötött koalíciós megállapodást, és önálló frakcióként, „a középutat választva” kívánnak tovább dolgozni az OCÖ 53 fős testületében. „Kilépésünknek legfőbb oka, hogy nem értünk egyet azzal a politikai ámokfutással, amely az egyéni politikai túlélés reményében feláldozza több százezer cigány honfitársunk jövőjét” – fogalmazott az RPM elnöke.

Ifj. Bogdán János, az MCF elnökhelyettese, az OCÖ szóvivője erre reagálva közölte: a kilépés ellenére frakciójuk 34 fővel továbbra is erős, és a cigányság érdekeit szolgálja. Megjegyezte: a kisebbségi önkormányzatok pénteki első országos kongresszusa javasolta, hogy a júniusi EP-választáson önálló lista állításával mérettesse meg magát a hazai cigányság, de erről hivatalos döntés még nem született. Hozzáfűzte: felelős roma politikusként Európában és Magyarországon, valamint a legfőbb hazai roma érdekképviseletben egy egész népcsoportot, és nem egyéni érdekeket kell szolgálniuk, mert erre tettek esküt.

A kisebbségi választásokon, melyet 2007. március 4-én tartottak, az 53 tagú közgyűlésben a Lungo Drom 28, míg az MCF 25 mandátumot szerzett, de az alakuló ülésen az MCF váratlanul Kozák Jánost, a Lungo Drom színeiben mandátumot szerzett képviselőt jelölte és választotta elnöknek. A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal mint felügyeleti szerv több szempontból is törvénytelennek ítélte az alakuló ülést, ezért azt megismételtette. Március 31-én 29 igen, 1 nem és 23 tartózkodó szavazat mellett a korábbi elnököt, Kolompár Orbánt választották elnöknek. Időközben több lungo dromos képviselő együttműködési megállapodást kötött az MCF-fel és Kolompár Orbánnal, így az OCÖ legnagyobb frakciója 36 főre nőtt. Az MCF országos listáján az Európai Unió Roma Ifjúságáért Egyesület, a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége és az RPM színeiben három-három képviselő jutott be az 53 fős grémiumba.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.