Végveszélyben a kórházak

Ellehetetlenül a kórházak helyzete, ha a kormány eltörli a teljesítményvolumen-korlátot (tvk), és ha további 30 milliárd forintot von el az ágazatból. Az intézmények vezetői utánaszámoltak és elfogadhatatlannak tartják a tervezett megszorításokat. A kórházaknak így sincs elég tartalékuk, és egyre nagyobb terheket ró rájuk a forintgyengülés.

MNO
2009. 03. 08. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig 30 milliárd forintjában van a magyar egészségügynek a gazdasági válság. Az összeg egyik felét a gyógyszerkasszán, a másik felét pedig a gyógyító-megelőző ellátásokban takarítja meg a kormány. A szakminiszter szerint már most látható, hogy a növekvő munkanélküliség miatt a járulékbevételek előirányzata nem teljesíthető, ezért megszorítás nélkül nem tartható fenn az egészségbiztosítási alap egyensúlya. A spórolás egyik eleme a teljesítménykorlátozás eltörlése.

„A tvk nem lesz eltörölve. Tehát ebből a szempontból itt egy erős csúsztatás van, ugyanis át lesz alakítva a tvk. Ugyanúgy megmarad az intézményeknek, csak eltérő módon és eltérő formában” – közölte dr. Baráth Lajos , a makói Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház-Rendelőintézet főigazgatója.

Megmagyarázott pénzügyi keret

A tvk-ból a t betű biztosan megmarad, a fekvőbeteg-ellátás továbbra is a teljesítmény függvénye. Bázisévként 2008 szolgál, egy lényeges megkötéssel. Az idei pénzügyi keret meghatározásakor az egészségbiztosító csak azoknak a betegeknek az ellátását veszi figyelembe, akik a kórházak kijelölt körzetéből érkeztek tavaly. Az esetszámok 70 százalékát magasabb alapdíjjal számítja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), az emelés azonban csak részben ellensúlyozza az elmúlt évek inflációját. A maradék 30 százalékon a kórházaknak osztozniuk kell.

„Ami azt jelenti, hogy a végén, ha a teljesítménye magas az embernek, akkor az elvégzett munkának mondjuk csak az egyötöde lesz valószínűleg kifizetve, tehát valahol meg kellett a 30 milliárd kivonásának a forrását találni" – mondta dr. Kovács József, a gyulai Pándy Kálmán Megyei Kórház főigazgató főorvosa.

Kevés szakember

A kisebb területi kórházakban most is alig van meg az előírt szakemberlétszám, további elbocsátásokra náluk nincs mód. „Már jelenleg is a fizetőképességünk végső határain vagyunk, úgyhogy amennyiben nem tudunk tőkét bevonni, akkor a bezárás felé halad a kórház – annak ellenére, hogy mindenki elégedett vele” – szögezte le dr. Vígh József, a Kisteleki Nappali Kórház Kft. igazgató főorvosa.

Eközben a gyenge forint növeli a kórházak kiadásait, hiszen az eszközök, alapanyagok egy része import.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.