Rétvári Bence közölte: vissza kellene adni annak a 16 szervezetnek – például a hallgatói önkormányzatoknak, a nagycsaládosoknak – az ifjúsági pályázatokról döntő különböző testületekben a részvétel jogát, ahogyan az 1990 óta jól működött. Ezzel szemben – folytatta – azt lehet tapasztalni, hogy noha Zuschlag János „rács mögött van (...), a Zuschlag-klónok ugyanúgy ott vannak pénzközelben”.
A GYIK-kel kapcsolatban kifejtette: Lados István másodrendű vádlott a Zuschlag-ügy tárgyalásán részletesen beszámolt a szervezet megalakulásáról, és elmondta, hogy Zuschlag János bombariadót rendelt el azért, mert a GYIK első vezetőválasztásának gyűlésén nem az ő szövetségese állt nyerésre. A megismételt elnökválasztáson már minden Zuschlag János „szándéka szerint történt” – mondta Rétvári Bence. A KDNP-s politikus szerint a GYIK egy „bűnben fogant szervezet”. Emlékeztetett, hogy a GYIK-nek 2007-ben Lamperth Mónika akkori szociális és munkaügyi miniszter adott teljes monopóliumot az ifjúsági pályázati támogatásokról döntő szervezetekben. A korábban 16 civil szereplőből álló ifjúsági párbeszédrendszerből minden más szervezetet kiraktak, és helyükre a GYIK-et tették – mondta. Ez egyértelmű siker Zuschlag János és köre számára, hiszen minden regionális és országos ifjúsági pénzosztó testületben civil oldalról 100 százalékos befolyásra tettek szert – vélekedett.
A GYIK a napokban újabb pozíciókat hirdetett meg az állami támogatásokat szétosztó testületekben – fűzte hozzá. Úgy összegzett, hogy a kormányzat továbbra is hatalomban tartja Zuschlag János társait és az általuk létrehozott GYIK-et.
Rétvári Bence két másik ügyről is beszélt sajtótájékoztatóján. Komoly csapásnak nevezte, hogy az ifjúsági pályázatokat kiíró Gyermek és Ifjúsági Alapprogram tanácsa március 25-én egyoldalú nyilatkozattal menet közben változtatta meg a támogatások feltételeit. Eszerint négy megítélt forintból csak egyet kapnak meg a nyári rendezvények és képzések szervezői előre, a többit pedig csak valamikor télen, az elszámolások után. Így a szülőkkel hiteleztetik meg az állami támogatást fél évre – vélekedett a kereszténydemokrata képviselő.
A másik ügy, amelyet kiemelt, az egészségügyi miniszternek egy rendeletmódosítási terve a diákok üdülésének és táborozásának egészségügyi feltételeiről. Szerinte a tervezet – amely több előírást szigorítana – nehezítené és drágítaná a napközis táborok szervezését.
(mti)

Új hírek érkeztek a volt iskolája ellen leszámolást tervező fiatal ellen