Öt panasz érkezett hétfő délig a Független Rendészeti Panasztestülethez a szombati, budapesti, az Erzsébet téren tartott tüntetéssel kapcsolatban – közölte Kaltenbach Jenő, a testület elnöke. A panasztestület a napokban megkezdi az ügyek kivizsgálását, amelyet a bíróság által jogerősen feloszlatott Magyar Gárda melletti tüntetés során foganatosított rendőri intézkedésekkel szemben nyújtottak be hozzájuk – írta. Az eddig beérkezett panaszok elsősorban a rendőrség „indokolatlanul erőszakos, túl durva fellépését” kifogásolják – folytatta. A civil kontrollt ellátó testülethez a kifogásolt rendőri intézkedést követő nyolc napon belül lehet fordulni írásban személyesen a panaszosnak.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának munkatársai – Szabó Máté ombudsman döntésének megfelelően – július 2-a óta több közterületi rendezvényen, a helyszíneken is vizsgálták a gyülekezési jog érvényesülésének körülményeit – közölte az Országgyűlési Biztos Hivatala szombaton. Az ombudsmani hivatal munkatársai szombaton kint voltak az Erzsébet téren is, ahol a Magyar Gárda tagjai és szimpatizánsai demonstráltak. A hivatal egyik munkatársa akkor elmondta: vizsgálatot folytatnak, minden dokumentumot bekérnek a rendőrségtől, s majd azok alapján alakítják ki álláspontjukat.
Sokba kerülhet a költségvetésnek a hét végi tömegoszlatás
Sokba kerülhet a költségvetésnek a hét végi tömegoszlatás, ha a bíróság a múlt héten feloszlatott Magyar Gárda tagjainak ad igazat a kártérítési perekben. A Jobbik előzetes becslése szerint a rendőrség 100 milliós összeget fizethet ki, ha a 216 előállított ember többsége a bíróságra megy. A radikális párt kártérítési ügyekben jelentős tapasztalatra szert tett szóvivője az ajánlott jogi utat is ismerteti. Azt javasolja az érintetteknek, hogy forduljanak a rendészeti panasztestülethez, mert a testület állásfoglalása hivatkozási alapként szolgálhat a kártérítési igény későbbi elbírálásánál.
Novák Előd megjegyzi azt is: a pert azután érdemes megindítani, hogy a bíróság jogerősen megszüntette a szabálysértési eljárást. A rendőrség már a szombati, betiltott tüntetés előtt félelem- és riadalomkeltőnek minősítette a Magyar Gárda fekete-fehér színű, Árpád-sávos sállal tarkított egyenruháját. A hatóság egyben tudatta, hogy intézkedik majd az egyenruha viselőivel szemben. A bírósági úton feloszlatott gárda viszont a jogerős ítéletet úgy értelmezi, hogy önmagában az egyenruha viselése a jövőben sem tilos.
Szombaton este kilenc óra tájban lett nyugalom az Erzsébet téren, ahol délután mintegy 200 gárdista sorakozott fel egyenruhában, hogy demonstráljon a Magyar Gárdát bírósági döntéssel feloszlató ítélet ellen, illetve a terrorcselekménnyel, robbanóanyaggal való visszaéléssel és emberölés előkészületével is gyanúsított Budaházy György mellett. A rendőrség megtiltotta a rendezvényt, mint ahogyan a főváros több más pontjára aznap bejelentett demonstrációt is. Több mint 200 embert állítottak elő, köztük Vona Gábort, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnökét is.
(MTI/hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.