A társadalmi együttélésben vannak problémák, de a Magyar Honvédség (MH) ebben is példát mutat, hogy lehet másként is csinálni – tette hozzá a tárca vezetője a MH esélyegyenlőségi napjának megnyitóján.
Szekeres Imre több szempontból is különlegesnek nevezte az esélyegyenlőségi napot. Egyrészt azért mert hagyományteremtő szándékkal rendezték meg, s ezután minden évben megtartják más-más alakulatnál. Másrészt különleges, mert elkészült az első humánszolgálati iroda, ami egyedülálló kezdeményezés a honvédségnél – mondta a miniszter megjegyezve: az újraindult szak- és előképzési programban az Észak-alföldi Régióban élő hátrányos helyzetű fiatalok vesznek részt, köztük romák, akik közül remélhetőleg többen szerződéses katonaként folytatják majd életüket. Szekeres Imre elmondta azt is, hogy a Magyar Honvédség személyi állományának 20 százaléka nő, akik minden beosztásban jelen vannak és kiválóan teljesítenek.
Az esélyegyenlőségi napon az 5. számú Bocskai István Lövészdandár Kossuth laktanyájában átadták az ország első humánszolgálati irodáját, ahol – mint Böröndi Gábor dandártábornok, parancsnok fogalmazott – a katonákat nem beosztottként, hanem ügyfélként kezelik, Az iroda egyfajta családtámogató rendszerként is működik, ahol a külföldi misszióban szolgálatot teljesítő katonák hozzátartozóinak is segítenek, akik akár videó-kapcsolatba is léphetnek távollévő szeretteikkel, miközben a gyerekek játszószobában foglalhatják el magukat – tette hozzá a parancsnok megjegyezve, hogy a dandár feltöltöttsége 94 százalékos, ezen belül Debrecenben 100 százalékos.
A debreceni esélyegyenlőségi napon jelen voltak az idei hajdúhadházi katonai pályára irányító táborban résztvevő roma fiatalok is. A „Roma szak- és előképzési program és Észak-alföldi Régióban” elnevezésű projekt keretében 20 roma származású fiatal munkanélküli kapott lehetőséget okj-s végzettséget adó tanfolyam elvégzésére. A programot sikeresen teljesítők fegyveres biztonsági őr és honvédségi alapismeretek végzettségről kapnak tanúsítványt, s ha vállalják a Magyar Honvédség szerződéses állományába kerülhetnek.
A látványos programokban bővelkedő esélyegyenlőségi nap keretében – élő műholdas videókapcsolat segítségével – azok a magyar gyerekek beszélgethettek afgán társaikkal, akik a Honvédelmi Minisztérium által meghirdetett Üdvözlet Afganisztánba című pályázat keretében különböző játékokat, adományokat gyűjtöttek és juttattak el magyar katonák segítségével egy afgán lányiskola és a Pol-e Khumri városban lévő árvaház tanulóinak.
(MTI)