A két állam kormánya 2006 óta harmadszor tart együttes ülést, a mostani találkozó időpontját és helyszínét az elmúlt egy évben a két ország belpolitikai változásai miatt többször is módosították.
A magyar miniszterelnök új NATO-szövetségesként és az európai uniós csatlakozáshoz legközelebb álló tagjelöltként is köszöntötte Horvátországot és kormányát. Hozzátette, hogy az unió kapuját kissé „behajtották” a szomszédos ország előtt az utóbbi időben, de éppen a napokban történt szlovén–horvát megállapodásnak köszönhetően ismét szélesre nyílhat a bejárat.
A most létrejött megbeszélések kapcsán Bajnai Gordon hangsúlyozta: sok minden összeköt bennünket, nem csak a közös transzatlanti és európai jövő. Példaként említette, hogy mindkét ország küzd a gazdasági válsággal, és gratulált ahhoz, hogy Horvátország bátor lépéseket tett a válság elhárítása érdekében.
A miniszterelnök említést tett arról, hogy a kormányülésen tárgyalnak energetikáról, „Magyarország és Horvátország újabb összekapcsolódási pontokat nyit”, és mindkét ország számára meghatározó a Mol és az INA együttműködése. A közlekedési témákat illetően autópályáink összekötése után a vasúti csatlakozások fejlesztését is vizsgálják. Kiemelte, hogy Európa egyik legnagyobb, határon átnyúló bioszféra-rezervátumának, közös nemzeti parkjának létrehozásáról szóló megállapodást is aláírják.
Bajnai Gordon hangsúlyozta, hogy Magyarország jelenleg a negyedik legnagyobb befektető Horvátországban, és ösztönzik a horvátok magyarországi megjelenését is. „Kapcsolatunk kovásza, erősítője a két ország kisebbsége”, amelytől országaink kapcsolata is erősebb, kiegyensúlyozottabb és példamutatóbb – fogalmazott.
Jadranka Kosor köszönetét fejezte ki Magyarországnak azért a támogatásért, amelyet a NATO- és az európai uniós csatlakozáshoz eddig is biztosított. Közölte, hogy miután elhárultak az akadályok a megegyezés elől Szlovéniával, október 2-án újból megnyitják a további tárgyalásokat stratégiai céljuk, az uniós tagság elnyerése érdekében.
Hozzátette: Délkelet-Európa számára is üzenet, hogy folytathatják az egyeztetéseket, és azt a segítséget, amelyet ehhez Magyarország adott, Horvátország is biztosítani fogja a további tagjelölteknek.
A horvát miniszterelnök elmondta, hogy 12 dokumentumot írnak alá a kormányülés zárásaként, így például közös szándéklevelet fogalmaznak José Manuel Barossónak, az Európai Bizottság újjáválasztott elnökének a V/C összeurópai közlekedési folyosó boszniai szakaszának támogatását kérve.
Végül kijelentette: „Magyarország és Horvátország példája annak, hogy hogyan kell együtt élniük a jó szomszédoknak, hogyan kell együttműködni és hogyan kell együtt építeni a közös jövőt”.
Az együttes ülés előtt katonai tiszteletadással fogadta Bajnai Gordon horvát kollégáját a barcsi városháza előtt. A lezárt utcában katonazenekari kísérettel felvonuló magyar és horvát kormánytagok fogadását több száz érdeklődő figyelte a járdákról és a házak erkélyeiről, ablakaiból.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.