Megmutatta, mire képes: kell az influenza elleni védőoltás

A csepeli iskolában történt tömeges H1N1 fertőzés is bizonyítja, hogy tényleg szükség lesz a lakosság 40-60 százalékának beoltására a vírus terjedésének lassítása érdekében – mondta hétfőn Tamás Ferenc pilisvörösvári háziorvos, aki augusztus 14-től kezdődően elsőként oltott be több mint 200 önkéntest az Omninvest által gyártott új vakcinával. • Gólyatáborban fertőződtek meg az új influenzával

MNO
2009. 09. 07. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tamás Ferenc elmondta, hogy a csepeli tömeges megbetegedés csak részben okozott meglepetést számára. A jelek szerint a H1N1 igen virulens, vagyis az új vírust ugyanolyan könnyen átadhatja a vírushordozó a vele érintkezőknek, mint ahogy a bárányhimlő kórokozója is pillanatok alatt megbetegítheti azt, aki még nem volt bárányhimlős. A meglepő inkább az a tény, hogy a valóságban is igazolva láttuk a H1N1 ebbéli természetét – tette hozzá a háziorvos, aki szerint megnyugtató, hogy a diákok zöme 3-4 nap alatt meggyógyult.

A háziorvos beszámolt róla, hogy pilisvörösvári rendelőjében is jelentkezett egy, az ominózus csepeli iskolába járó diák, aki kizárólag tüneti terápia alkalmazásával szintén túlesett már a betegségen. Elképzelhető, hogy a fiatalok erős szervezetüknek köszönhetően gyógyultak meg pár nap alatt az új influenzából, ami egy idős, egy, vagy több alapbetegségben szenvedő emberben akár súlyosabb szövődményeket is kiválthatott volna – fűzte hozzá az orvos.

Most ismerkedünk a vírussal

Most ismerkedünk a H1N1-gyel, így nehéz megjósolni, hogy az ősz végére várható esetleges nagy járvány idején hány embert betegít majd meg, s milyen mértékben – mondta a szakember. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a tanévnyitót követő első héten Csepelen tapasztalt sorozatos megbetegedések tükrében nem késő-e a tömeges oltások októberi kezdése, a háziorvos egyértelmű nemmel válaszolt. Szerinte Magyarország a világon az elsők között tudja majd felmutatni az összes szükséges dokumentummal és tesztoltási eredménnyel rendelkező vakcinát. Ráadásul miközben van olyan ország, ahol több oltásból álló sorozat nyomán alakul ki a szervezetben a H1N1 elleni védettség, addig ugyanennek az eredménynek az eléréséhez az Omninvest oltóanyagából elég egy adagot beadni – tette hozzá Tamás Ferenc.

A felnőttek tesztoltásaival kapcsolatban elmondta, hogy a pilisvörösvári rendelőjében beoltott több mint kétszáz önkéntes kontrollja a múlt héten pénteken megkezdődött. Az utolsóként beoltottaktól legkésőbb szeptember 16-án veszik le a vért, amit egy független laboratóriumba továbbítanak. Így elképzelhető, hogy néhány napon belül kiderül: valóban olyan hatékony-e a szer, mint amennyire az előzetes kísérletekben beigazolódott.

Tamás Ferenc aláhúzta: a H1N1 vírus most megtapasztalt gyors terjedése indokolja, hogy legalább minden második ember megkapja a szükséges védőoltást. A beoltottak nagy valószínűséggel megvédhetők a betegségtől, ami egyúttal azt is jelenti, hogy nem adhatják tovább a vírust. Ezzel a módszerrel lényegesen lassítható a H1N1 terjedése, illetve jelentősen csökkenthető a megfertőződő emberek száma.

A csepeli Adu Oktatási Központ egyik intézményében a múlt heti tanévnyitó után két nappal 110 gyerek és több tanár betegedett meg új influenzában. Szerencsére senki sem szorult kórházi ápolásra.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.