„Teljes a bizonytalanság az elhelyezkedni kívánó fiatalok számára”

A felsőoktatási intézmények támogatása évek óta stagnál, a bejelentett zárolásokkal milliárdokat vesznek el az egyetemektől és főiskoláktól – így reagált Sió László fideszes szakpolitikus Hiller István szavaira. Az oktatási miniszter arról beszélt, hogy az elmúlt években a legjelentősebb felsőoktatási infrastrukturális fejlesztés valósult és valósul meg.

Konopás Noémi
2009. 09. 07. 21:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiller István optimista hangvételű beszéde arra utal, hogy a miniszter vagy nincs tisztában a felsőoktatás helyzetével, vagy szándékosan mond mást, mint a valóság – reagált Hiller István szavaira Sió László fideszes oktatáspolitikus az MNO-nak.

Hiller szerint megy a szekér

Hiller István a legkiválóbb felsőoktatási intézmények, műhelyek kiemelt támogatására minőségalapú pályázati rendszer kialakítását kezdeményezte a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) tanévnyitó ünnepségén hétfőn a fővárosban. Hiller a többciklusú felsőoktatás bevezetését célzó Bologna-folyamatról azt mondta, hogy az új rendszer európai összehasonlításban is szervezetten és az elsők között valósulhatott meg.

A miniszter arról is beszélt, hogy a finanszírozásban a fejkvótás rendszer a hallgatók teljesítménye és intézményválasztása szerint módosult, s ennek hatásai már érezhetők. Kitért arra is, hogy az elmúlt években a legjelentősebb felsőoktatási infrastrukturális fejlesztés valósult és valósul meg, több mint százmilliárd forint értékben.

Sió: Két évtizedre eladósították az intézményeket

A felsőoktatási intézmények támogatása évek óta stagnál, az évről évre bejelentett zárolásokkal milliárdokat vesznek el az egyetemektől és főiskoláktól, a PPP konstrukcióban történt beruházásokkal pedig két évtizedre eladósították az intézményeket, miközben bizonytalan, hogyan lehet majd finanszírozni az adósságot és a működtetés költségeit – fejtette ki Sió László fideszes szakpolitikus az MNO-nak.

Teljes a bizonytalanság

Mint Sió László elmondta: a hároméves képzés után elhelyezkedni kívánó fiatalok munkaerő-piaci esélyeit illetően is teljes a bizonytalanság mind a végzett hallgatók, mind a gazdasági szereplők körében. Sió szerint indokolt lenne egy sürgős, független kutatás lebonyolítása a végzettek foglalkoztatási helyzetéről (munkahely, jövedelem, végzettségnek megfelelő állás, munkáltatói elégedettség stb.), és arról is, hogy lehetőségeik mennyiben vannak összhangban korábbi várakozásaikkal.

Stabil alapokra kell helyezni a felsőoktatási intézmények működését, ahol az alaptámogatások normatív módon biztosítják az intézmények működési feltételeit, s ezen felül – nem pedig ezeket helyettesítve, pótolva – jelennek meg a különféle pályázati források – szögezte le a politikus. Sió úgy látja: vizsgálni kell azt is, miként segíthető jobban a hallgatók előmenetele, különös tekintettel anyagi helyzetükre, valamint arra, hogy a mesterképzésekre mindenki egyenlő eséllyel jelentkezhessen.

(MNO/MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.