Tóbiás József szerint jogos az a választópolgári igény, hogy legyen átlátható, nyilvános és teljesítményhez kötődő finanszírozási rendszer a köztulajdonban lévő gazdasági társaságoknál.
A törvény a következő célokat fogalmazza meg: takarékosság, átláthatóság, nyilvánosság és valódi teljesítmény után járó javadalmazás. Azt szeretnék elérni, hogy minden ilyen társaságnál legyen nyilvános a munkaszervezetre és a javadalmazásra vonatkozó szabályozás, amelyet a nyilvánosság számára is elérhetővé kell tenni – emelte ki a szocialista politikus.
Szeretnék szabályozni a felügyelőbizottságok és az igazgatótanácsok létszámát, tagjaik javadalmazását. Arra tesznek javaslatot, hogy egy igazgatótanács elnökének juttatása legfeljebb a mindenkori minimálbér hétszerese, az igazgatótanács tagjaié pedig ötszöröse lehessen. Az igazgatótanácsi tagoknál az ötszörös, a felügyelőbizottsági tagoknál pedig a háromszoros szorzó lehet a maximum. A vezetői munkavállalói szerződés maximuma a mindenkori jegybankelnöki fizetés negyede lehetne.
Szabályozná a törvény, hogy mindenki csak egy felügyelőbizottsági és egy igazgatótanácsi tagság után kaphasson javadalmazást – de ettől függetlenül, javadalmazás nélkül elláthat máshol is ilyen feladatot.
A végkielégítést hat hónapban, a felmondási időt három hónapban maximalizálná a törvényjavaslat, az úgynevezett titoktartási passzust pedig csak azoknál a társaságoknál engedné meg, amelyeknek a piacon versenytársuk van. Az elmúlt húsz évben senki nem nyúlt ehhez a területhez, ők most átfogó szabályozást szeretnének létrehozni, amely érinti az önkormányzati területet is – mondta Tóbiás József.
Gy. Németh Erzsébet, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának elnöke emlékeztetett: az állam magán kezdte a takarékoskodást a válság kirobbanása után. A miniszterek fizetését 15 százalékkal csökkentették, az állami vezetőktől pedig elvárják, hogy a kétmillió forinton felüli havi jövedelmüket közcélra ajánlják fel.
Sajnálattal tapasztalja, hogy az önkormányzatoknál elenyésző számban vannak csak olyan testületek, közüzemi cégek, ahol ilyen takarékossági intézkedéseket hoztak volna. Ezért gondolták azt, fontos, hogy egységesen szabályozzák a közszolgáltatásban dolgozók, a közszolgáltató cégeket vezető igazgatóságok, felügyelőbizottságok működését – mondta Gy. Németh Erzsébet.
A bizottsági elnök kérdésre válaszolva elmondta: „személyi felelősséget ez a törvényjavaslat nem akar és nem is tud megállapítani, hiszen ez nem arról szól, hogy visszamenőleg bármit vizsgáljunk, arról szól, hogy szeretnénk egy átlátható, tiszta viszonyt teremteni”. Hozzátette: bíznak benne, hogy ezután nem lesznek olyan típusú ügyek, mint amilyenek a BKV-nál zajlanak.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.