Annyi haszna biztosan lesz, hogy egy órával többet alhatunk

Vasárnap kezdődik a téli időszámítás, hajnali három órakor 2 órára kell visszatekerni az órákat. Az átállás a MÁV és a Volán menetrendjét is érinti – közölték a közlekedési társaságok az MTI-vel.

MNO
2009. 10. 24. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MÁV menetrendjét a társaság közlése szerint bár módosítani nem kell, néhány nemzetközi vonat a határállomásokon, illetve a belföldi járatok a kiinduló állomásokon várják be a téli időszámítás szerinti indulási időt. A Budapestről Bukarestbe induló Dacia nemzetközi gyorsvonat Lőkösházán, a Bukarestből Budapestre tartó Dacia expressz Békéscsabán várja be a téli időszámítás szerinti indulási idejét. A Beograd nemzetközi gyorsvonat Belgrád felől érkező budapesti járata Kiskunhalason várakozik a téli időszámítás szerinti indulási időre – olvasható a MÁV közleményében.

Azokat a kettő és három óra közötti belföldi személyvonatokat, amelyek menetrend szerint hajnali három óráig nem érkeznek meg célállomásukra, a vonatindító állomások már a téli időszámítás szerint indítják. Eszerint október 25-én a Székesfehérvárról Budapest-Déli pályaudvarra 2 óra 52 perckor induló, a Somoskőújfaluról Hatvanba 2 óra 17 perckor, a Lajosmizséről Ócsára 2 óra 50 perckor, a Mátészalkáról Zajtára 2 óra 50 perckor és a Mátészalkáról Tiborszállásra 2 óra 55 perckor induló vonat, továbbá a Dombrádról Herminatanyára 2 óra 38 perckor, Balsáról Herminatanyára 2 óra 56 perckor induló vonatpótló autóbusz csak az óraigazítás után, immár a téli időszámítás szerint indul.

A Volánbusz belföldi járatait nem érinti az óraátállítás, az úton lévő nemzetközi autóbuszjáratok – amennyiben a forgalmi viszonyok megengedik – a meghirdetettnél 1 órával korábban érkeznek úti céljukhoz. Közlésük szerint az átállás a többi között az athéni, a genfi, a hamburgi, a londoni, a szófiai és a kijevi járatokat érinti.

A Malév tájékoztatása szerint nem lesz közlekedő járatuk, de október 25-től léptetik életbe téli menetrendjüket. Ebben az időszakban 38 ország 61 városát érhetik el a magyar nemzeti légitársaság és partnereinek gépeivel Budapestről. Egyes útvonalakon, így Hamburgba, Rómába és Stockholmba a tavaly téli időszakhoz képest gyakrabban repül a magyar légitársaság, de új célállomásokat – így Ammant – is elérhetővé tesznek.

Mint ismert, már évek óta lehet olvasni olyan elemzéseket, szakértői nyilatkozatokat, amelyek megkérdőjelezik az óraátállítás tényleges hasznát, viszont sorolják annak hátrányos következményeit, többek között az emberek biológiai órájának megzavarását. Kapás Mihály, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) országos diszpécserszolgálatának vezetője ugyanakkor elmondta: az őszi átállás során nem spórol meg az ország energiát, általában ugyanolyan szinten marad a fogyasztás, tavasszal viszont mérhetően kevesebbet fogyasztunk. Kifejtette: az átállásnak köszönhetően az ország átlagosan egynapi villamosenergia-fogyasztást spórol meg, ez 120 ezer megawattóra. Ha feltételezzük, hogy egy évben egy háztartás 3000 kilowattórát fogyaszt, akkor ez 40 ezer háztartás teljes évi fogyasztását jelenti – tette hozzá.

Magyarországon 1980-ban vezették be a nyári és téli időszámítást az energiával való takarékoskodás érdekében. Az átállást szabályozó 1996-os kormányrendelet szerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.

(mti, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.