Csak végső esetben küldik el az embereket az alföldi cégvezetők

Egy felmérés szerint a létszámcsökkentést a válságenyhítés legvégső eszköznek tekintik az alföldi vállalkozások. Ám így is minden tizedik cég kénytelen volt ezt is meglépni az Észak-Alföldön. A cégek kormányzati segítséget sürgetnek.

MNO
2009. 10. 25. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség a közelmúltban felmérést készített a válság hatásairól. A vállalkozásokat a válság hatásairól, az alkalmazott válságenyhítő lépésekről és az általuk elvárt megoldási lehetőségekről kérdezték. A régió 28 kistérsége közül a legtöbben éppen Jász-Nagykun-Szolnok megye gazdaságának két meghatározó térségéből, a jászberényiből és a szolnokiból válaszolták meg a kérdőívet. A mindezekből kirajzoldó kép szerint a válság igencsak mélyen érintette a régió gazdálkodóit is. A vállalkozások több mint háromnegyede tapasztalt forgalomcsökkenést.

A megyénben a legtöbb cég 16-20 százalék közötti visszaesésről számolt be. Piacvesztést majdnem 60 százalékuk volt kénytelen elkönyvelni. A legtöbb választadó cég a piaca negyedének elvesztéséről számolt be, de gyakran említették meg a válság hatásai között a raktárkészlet-felhalmozódását, az árbevétel- és nyereségcsökkenését, a kintlévőségek növekedését is. A vizsgálatban résztvevő cégek majdnem fele, 46 százaléka ugyanakkor létszámcsökkenésről is beszámolt tavaly január és idén április között. Az ezt alkalmazó vállalkozások háromnegyedénél 10 és 30 százalék között mérséklődött a foglalkoztatottak száma. Tudatos, a válságot enyhítő lépésként azonban csak a cégek 9 százaléka említette az elbocsátást. Ez tartják a legdrasztikusabb lépésnek a gazdálkodók, melyre csak végső esetben szánják rá magukat. A gazdasági visszaesés hatásainak mérséklésére a válaszadók 82 százaléka hozott intézkedést, a legtöbb egyszerre több félét is. Leginkább a kiadások csökkentésével, új piacokra belépéssel, új szolgáltatások bevezetésével reagáltak a visszaesésre.

A vállalkozások szinte mindegyike megfogalmazott olyan intézkedéseket, elvárásokat, melyeket azonnal vagy hosszú távon várnak segítségül a gazdasági válság hatásainak kivédésére a helyi és kormányzati szervektől. A legtöbben az adó-és járulékcsökkentést említették, de negyedük fogalmazta meg a pályázati lehetőségek növelését, egyszerűsítését. A kedvező hitelfelvételi lehetőségek biztosítását pedig a vállalkozások 17 százaléka szorgalmazta.

(szoljon.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.