Nincs pardon, 20 milliárdot vesznek el a legelesettebbektől

A Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének számításai szerint a 2010-es költségvetésben 20 milliárd forintot vonnak el a szférától. A vészhelyzet miatt öt szervezet egyeztetett szerdán a szociális és munkaügyi miniszterrel és a Pénzügyminisztérium képviselőjével. A szervezetek szerint a tervezett elvonás lehetetlen helyzetbe hozná az amúgy is „kivéreztetett” szociális szférát, érinteni fogja az idős emberek ellátásait, a fogyatékkal élőket, a szociális gondozás intézményeit, de a gyermekotthonokat is.• A szociális szervezetek megvárják, mit lépne a kormány • A nevelők hordják be a gyümölcsöt az intézetis gyerekeknek

Pálffy Lajos
2009. 10. 22. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 20 milliárdos elvonást a jövő évi költségvetés mellékleteiben szereplő számokból kalkulálta ki a Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesületének alelnöke, Pósfai Gábor – közölte az MNO-val Egervári Márta, a Szociális Klaszter vezetője, aki maga is részt vett a megbeszélésen. A szociális szférát képviselő hat szervezet ezt megelőzően nyílt levélben hívta fel a figyelmet a tarthatatlan helyzetre. Ebben kitérnek arra, hogy 2005 óta az ágazat finanszírozása több mint 40 százalékkal csökkent, éppen ezért elfogadhatatlannak tartják a további kurtítást. Emellett csődvédelmi program kidolgozását is kérik a kormánytól a civil intézmények számára.

Külön pontban kérik még azt, hogy a fogyatékkal élők támogatását a kormány legalább az idei szinten tartsa meg.

A nyílt levélben a rendszer két pazarló elemére is felhívják a figyelmet, mert a szervezetek szerint ezek kiiktatásával jelentős megtakarításokat lehetne elérni.

Javasolják, hogy az idősek ellátásához kapcsolódó gondozási rászorultság vizsgálatának fölösleges és pazarló rendszerét azonnal függesszék fel, az így felszabaduló forrásokat pedig építsék be a normatívába. Emellett pénzt lehetne megtakarítani az intézmények működését ellehetetlenítő, egymásnak ellentmondó jogszabályok költségvetési forrást nem igénylő megváltoztatásával és a költséges ellenőrzési rendszer felülvizsgálatával is. (Az MNO magát megnevezni nem kívánó, szociális intézményben dolgozó forrása szerint a munkahelyét gyakorta érintő központi ellenőrzések menete az, hogy a fenntartótól „népes” küldöttség érkezik több napra az intézménybe, tovább terhelve annak amúgy is szűkös költségvetését.)

A szerda délutáni megbeszélésen Egervári Márta szerint érdemi elmozdulás nem történt, de arról megállapodtak, hogy további tárgyalások lesznek. Kérdéseinket a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak is feltettük, és ígéretet kaptunk a válaszokra is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.