A kormányváltás után „sok szocialistát nyakon csípnek”

A magyarországi korrupcióról közölt elemzést keddi számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A konzervatív német napilap tudósítója, Reinhard Olt írása alcímében megállapította: a korábbi MSZP-képviselő, Zuschlag János esete utal a korrupció mélységére Magyarországon.• Mi az igazság? Hazánkra rásütötték az adóparadicsom bélyegét

MNO
2009. 11. 03. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cikkíró a bevezetőben idézte Bajnai Gordon miniszterelnököt, aki a kormány korrupcióellenes javaslatait a közelmúltban a parlament elé terjesztve kijelentette, hogy a korrupció aláássa a demokráciát és az állampolgárok bizalmát, és akadályozza Magyarország fejlődését. A kormányfőt idézve Reinhard Olt ismertette a csomagterv megszületésének körülményeit, és utalt arra, hogy annak középpontjában – amerikai mintára – az az irányelv áll, amely szerint a korrupcióról, illetve a korrupció gyanújáról jelentő informátorokat védeni és jutalmazni kell.

Alig terjesztette be Bajnai kormányának kezdeményezését, máris az ellenzék bírálatának középpontjába került – állapította meg a cikkíró, hozzátéve: a korábbi miniszterelnök, Orbán Viktor vezette ellenzéki Fidesz kijelentette, hogy Bajnai programja ugyanúgy el fog tűnni a politika színpadáról, mint az előd, Gyurcsány Ferenc által beterjesztett, korábbi hasonló célkitűzés. „Mindez nem is történhet másként, mert a Gyurcsány–Bajnai-kormány és a mögötte álló szocialisták nem csupán felelősek a korrupció elterjedéséért Magyarországon, hanem részei annak” – idézte Reinhard Olt a Fidesz állásfoglalását. A Magyarországgal rendszeresen foglalkozó tudósító ezután beszámolt egy korábbi, az akkori szocialista kisebbségi kormány által 2008 végén előterjesztett hasonló kezdeményezésről, amely – mint írta – a mostani csomagterv alapjául szolgált. Ez a kezdeményezés azonban a kormányzási zavarok, illetve a többségi viszonyok áldozatává vált – emlékeztetett a szerző, utalva arra, hogy a szocialisták nem csupán a Fidesz-hívek nézete szerint „részei a gonosznak”, hanem a teljes lakosság körében is a tiszta kezű emberek ellentétének számítanak. Soraikban ugyanis olyan különböző esetek történtek, amelyek ártottak tekintélyüknek.

A Frankfurter Allgemeneine Zeitung újságírója részletesen ismertette a Zuschlag-ügyet, amellyel kapcsolatban beszámolt a különböző „fantáziaprojektekről”, már a cikk főcímében is kiemelve a roma gyermekek támogatására, illetve a vadmadarak megmentésére meghirdetett programot. Utalt arra, hogy Zuschlag a legjobb kapcsolatokkal rendelkezett politikusokkal, illetve döntéshozókkal, ő és „segítői” még európai uniós pénzekhez is hozzájutottak. Nem csoda, hogy az ügy Orbán Viktor számára „talált pénzt” jelent. Ha a soron következő, 2010 tavaszán tartandó parlamenti választásokon ismét hatalomra kerül – ami mai szemszögből meglehetősen valószínűnek tűnik –, a Fidesz szándéka szerint „sok szocialistát nyakon csípnek”. Az ellenzéki párt által hangoztatott vádak „a haszonszerzéstől és a korrupciótól” kezdve „a közpénzek mértéktelen elherdálásáig” terjednek. A cikkíró emlékeztetett arra, hogy Orbán ebből a célból egy „jogi kérdésekkel foglalkozó igazgatót” hívott a stábjába, mégpedig egykori igazságügyi miniszterét, Balsai Istvánt. Balsai a Népszabadságnak adott nyilatkozatában nem zárta ki azt sem, hogy a jövőben akár egykori kormányfőket is felelősségre vonhatnak. Ezzel – mint a tudósító írta – félreérthetetlenül Gyurcsányra utalt, aki a Fidesz számára az ellenségkép megtestesülését jelenti.

Emlékeztetett arra, hogy a politikai ellenfél jogi felelősségre vonását célzó Fidesz-törekvés nem újdonság Magyarországon. Orbán 2002-ben történt „leváltása” után az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter vezette szocialista kormány ebből a célból külön államtitkárt nevezett ki Keller László személyében azzal a feladattal, hogy tárja fel „a Fidesz-kormány üzelmeit”. Keller fáradozásai azonban helytálló bizonyítékok hiányában eredménytelenek maradtak – állapította meg a cikkíró, aki ezt követően ismertette a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet által 2008-ban nyilvánosságra hozott jelentést, amely részletes képet vázolt a magyarországi korrupcióról.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.