A miniszter úgy fogalmazott, „a távoltartási törvény létrejötte súlyos társadalmi problémára adott első és a dolog természeténél fogva nem végleges választ”. Hozzátette: a jogszabályt alkalmazzák, „gyűlnek a tapasztalatok” a rendőrségnél, a gyámhivatalnál, a bíróságnál, és „ha összeáll a tapasztalatok olyan köre, amelyből meg lehet ítélni, hogy adott esetben ki kell egészíteni vagy korrigálni kell a törvényt (...), akkor lehet, hogy hozzá kell nyúlni ehhez a törvényhez”. Emlékeztetett rá: a „jól ismert, bevált intézmények” is úgy alakultak ki, hogy folyamatosan javítgatták őket.
A miniszter kiemelte: a rendőrnek kell „az ajtóban állva” megítélnie, hogy a családi konfliktus olyan súlyú-e, amely a törvény által előírt következményeket vonja maga után, de a rendőr mögött több hatóság áll a gyámhivataltól a bíróságig, amelyeknek együtt kell működniük.
A legfontosabb, hogy a családon belüli erőszak áldozatai nincsenek magukra hagyva, az állam a törvény elfogadásával deklarálta, mellettük áll, segítséget akar nyújtani nekik ebben a nagyon bonyolult helyzetben – mondta. Hozzátette: az élet azt bizonyította, hogy működőképes a rendszer.
A miniszter beszélt arról is, természetesnek tartja, hogy sok a vita, sok az aggály, és vannak a törvénnyel kapcsolatos értelmezési problémák, de ezek zömét a hatályos törvény alapján meg lehet válaszolni.
Ha lesz korrekciós igény, akkor természetesen korrigálni kell a törvényt. Csak ne várjuk, hogy amikor vadonatúj dolgot csinálunk – amit a legfejlettebb országok is csak néhány éve vezettek be –, az minden elemében tökéletes lesz, pláne mindenkinek az igényét kielégíti – mondta.
Draskovics Tibor szerint azoknak a családoknak a nyugalma, amelyek nyugodtabban alhatnak a törvény eredményeképpen, a referencia a törvény működőképességére.
Az önkormányzat dönthet Hunvald fizetéséről
A munkáltató, az előzetes letartóztatásban lévő Hunvald György erzsébetvárosi polgármester esetében az önkormányzat dönthet a polgármester fizetéséről – mondta kérdésre válaszolva Draskovics. A miniszter emlékeztetett: a tárca több hete világossá tette, hogy a hatályos jogszabályokból egyértelműen levezethető, hogy „aki nem dolgozik, az nem jogosult munkabérre”. Bár, mint fogalmazott, ez a levezetés nem egyszerű, mert különböző jogszabályok különböző helyeit kell egybevetni.
„Aki előzetes letartóztatásban van, az nem dolgozik, legyen az köztisztviselő, munkavállaló, vagy éppen polgármester” – rögzítette, hozzátéve: azért, hogy ezt az értelmezést megkönnyítsék, elkészítették azt a törvénymódosító csomagot, amely „explicit módon kimondja ezt az elvet”. Ezt a közeljövőben fogja tárgyalni a parlament.
A rendőrségnek bocsánatot kell kérnie, ha hibázott
A rendőrségnek el kell ismernie, ha hibázott, ha valakit megbántott – mondta általánosságban Draskovics Tibor. A minisztert annak kapcsán kérdezték, hogy a Pest megyei Valkón szerda este rossz címre törtek be a kommandósok, akik a fellépésükkel megrémített házbeliekkel nem közölték, hogy kit keresnek, s igazolványt sem voltak hajlandók mutatni. A miniszter kijelentette: az ügyet nem ismeri, de általánosságban úgy véli, „ha a rendőrség hibázik – és biztos előfordul, hogy hibázik –, akkor azt el kell ismerni, ha valakit megbántott, akkor tőle elnézést kell kérni, ha valakinek a jogát megsértették, akkor neki ezért megfelelő kártalanítás jár”. „Ez nem presztízskérdés, vagy másképp fogalmazok, presztízskérdés, mert meggyőződésem, hogy erősíti a rendőrség presztízsét az, hogy a hibáit is el tudja ismerni” – mondta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.